fot. Monika Bilska

Zakończył się pierwszy dzień 27. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę

Na Jasnej Górze zakończył się pierwszy dzień 27. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. Hasłem tegorocznego modlitewnego spotkania są słowa: „Polska miłością wskrzeszona”. Transmisję wydarzenia przeprowadziły TV Trwam oraz Radio Maryja. 

Zgromadzonych pielgrzymów powitał o. Grzegorz Moj CSsR. O godz. 17.30 odbył się koncert orkiestry Victoria z Parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie Rembertowie.


O godz. 18.00 sprawowana była Eucharystia, której przewodniczył ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz, biskup senior Diecezji Drohiczyńskiej.

Na wstępie Mszy św. zgromadzonych na Jasnej Górze pielgrzymów powitał podprzeor Jasnej Góry o. Jan Poteralski OSPPE.

Zakonnik zwrócił uwagę, że „Rodzina Radia Maryja to wielka wspólnota ludzi w ojczyźnie i na emigracji”. [więcej

– Rodzina Radia Maryja to wielka wspólnota ludzi w ojczyźnie i na emigracji, skupiająca osoby duchowne i świeckie, dzieci i młodzież, starszych i całe rodziny. To wspólnota, która się modli, uczestniczy w Eucharystii, prowadzi „Rozmowy niedokończone”, czyli jak mówi polskie przysłowie: „Są to ludzi i do tańca i do różańca” – zaznaczył duchowny.

W swojej homilii ks. bp. Antoni Pacyfik Dydycz podkreślił, że słowa Pana Jezusa „wy jesteście solą ziemi” są skierowane do nas wszystkich, ponieważ każdy z nas jest Apostołem i Uczniem. [więcej

– Niekiedy nam się wydaje, że ten przepiękny apel Pana Jezusa był skierowany jedynie do Apostołów i uczniów. Nie zapominajmy, my wszyscy jesteśmy Apostołami i Apostołkami, Uczennicami i Uczniami. Każda osoba ochrzczona ma być tą ożywczą solą i światłem na każdy mrok. Katoliczka względnie katolik nie mogą zapominać, że swoim postępowaniem winni odradzać swoje otoczenie, wnosić do sąsiedztwa klimat braterstwa i wzajemnej miłości – akcentował ksiądz biskup.

Biskup senior Diecezji Drohiczyńskiej nawiązał również do obecnej sytuacji rodzin i małżeństw. Zwrócił uwagę, że małżeństwo często bywa ośmieszane.

– W życiu naszym spotykamy często różne przedmioty, które mają swoje nazwy. I pod karą surową nie wolno podszywać się pod już istniejącą nazwę. A co się dzieje ze słowem małżeństwo? Dwóch mężczyzny, albo dwie kobiety ogłaszają się jako małżeństwo. I domagają się prawnego zapisu. Czyż to nie jest nadużycie? Jest! I to bolesne! Żyjemy w takich czasach, kiedy są ośmieszane normy moralne. Ale to nie uchodzi bezkarnie. Coraz więcej zabójstw, zbrodni i to coraz bardziej groźnych, tragicznych. Dlaczego z naszej strony nie ma protestów. Niech te pary złożone z dwóch kobiet, względnie z dwóch mężczyzn, jeżeli już chcą tak żyć, to niech znajdą dla siebie odpowiednią nazwę, określenie! A dlaczego mają podkradać jakże ważne słowo tradycji sięgającej stworzenia dwojga pierwszych osób: mężczyzny i kobiety!? – mówił ks. bp. Antoni Pacyfik Dydycz.

Swoje słowo do zgromadzonych skierował również Dyrektor Radia Maryja, o. Tadeusz Rydzyk CSsR. Podziękował wiernym za to, że modlą się za toruńską rozgłośnię. [więcej

– Wielkie dzięki za to, że modlicie się za Radio Maryja. Myślę zwłaszcza o wszystkich chorych, których tu nie ma, wszystkich chorych, wszystkich cierpiących – mówił o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Rodzina Radia Maryja to fenomen – akcentował o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Trzeba powiedzieć, tu, przy Matce Bożej: 27 lat radia będzie w grudniu i to radio utrzymujecie. Jeszcze nie padliśmy, ale ci, którzy są przeciwko nam, robią wszystko, żebyście uwierzyli w te różne głupoty, że PiS nam daje pieniądze (…) Ja im błogosławię i mówię: Panie Jezu, zajmij się tym. To jest też mój brat, to jest też moja siostra, bo my wszyscy jesteśmy rodziną ludzką, rodziną polską, rodziną Bożą – zaznaczył.

Po zakończeniu Eucharystii pielgrzymi wspólnie odmówili modlitwę różańcową.

 

Ostatnim punktem pierwszego dnia 27. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę był Apel Jasnogórski.

Transmisję z 27. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę przeprowadziły: TV Trwam oraz Radio Maryja.

RIRM/TV Trwam News

drukuj