fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Ks. bp A. Długosz do rodziców: Uczcie dzieci wspólnoty poprzez pielgrzymowanie do sanktuariów, by tam widziały świadectwo innych rodziców i rówieśników

Nigdy waszego świadectwa rodziców nie zastąpi żaden ksiądz, nawet Ojciec Święty. Pamiętajcie, jesteśmy na Waszych usługach. Uczcie dzieci wspólnoty poprzez pielgrzymowanie do sanktuariów, by tam dzieci widziały świadectwo innych rodziców, swoich rówieśników i przeżywały tę prawdę, że jesteśmy rodziną Kościoła, gdzie Pan Jezus uczy nas autentycznej miłości – akcentował ks. bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Już w najbliższą niedzielę 16 czerwca u stóp Matki Bożej Częstochowskiej po raz dwudziesty zgromadzą się najmłodsi z Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci. Hasło pielgrzymki to: „Niech zstąpi Duch Twój”. W programie czas świadectw, spotkanie z Magdaleną Buczek, założycielką PKRD, koncerty, modlitwa i konkursy z nagrodami.

– Czeka na Was Matka Boża, która pragnie, abyście radością wielbili Pana Jezusa, naszego Zbawiciela, a także przeżyli tę wspólnotę, że wszyscy jesteśmy rodziną Pana Jezusa. Poprzez chrzest staliśmy się Bożymi dziećmi, staliśmy się Kościołem Jezusa, otrzymaliśmy dar wiary. Będziemy wielbili Jezusa i Matkę Bożą, gdyż jako Boże dzieci należymy do wielkiego wspaniałego Kościoła, w którym uczymy się przez całe życie Jezusowej miłości – wskazał ks. bp Antoni Długosz.

W ramach formacji Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci najmłodsi spotykają się na wydarzeniach regionalnych, szczególnie przy maryjnych sanktuariach. Ksiądz Biskup zaznaczył, że wyrazem obecności Matki Bożej w naszym życiu są właśnie sanktuaria rozsiane po całym świecie.

– W szczególny sposób kochamy Matkę Bożą Częstochowską i pielgrzymujemy na Jasną Górę, by powiedzieć: „Mamusiu, my Cię kochamy”. Ona z kolei pokazuje na Pana Jezusa z Obrazu Częstochowskiego i mówi: „Cokolwiek mój Syn Jezus każe Wam czynić, to czyńcie. Słuchajcie mojego Syna – mówił gość Radia Maryja.

Pierwszych 7 lat życia dziecka to fundamentalny czas w formacji duchowej, która rzutuje następnie na cały dalszy okres ziemskiej wędrówki.

– Przypominam rodzicom, że my spełniamy tylko misję posługującą. Wy przez sakrament małżeństwa zobowiązaliście się przyjąć i po katolicku wychować potomstwo. W swoim domowym Kościele spełniacie misję kapłanów tego sanktuarium, pierwszych katechetów i pedagogów swoich dzieci oraz pierwszych świadków wiary. Dzięki miłości i bezpieczeństwu, jakie stwarzacie dzieciom – doświadczają one prawdy, że Bóg jest miłością. Nigdy waszego świadectwa rodziców nie zastąpi żaden ksiądz, nawet Ojciec Święty. Pamiętajcie, jesteśmy na Waszych usługach. Wy na pierwszym miejscu starajcie się w maksymalnym wymiarze ukazywać prawdę o obecności Pana Jezusa w rodzinie. Uczcie także dzieci wspólnoty poprzez pielgrzymowanie do sanktuariów, by tam dzieci widziały świadectwo innych rodziców, swoich rówieśników i przeżywały tę prawdę, że jesteśmy rodziną Kościoła, gdzie Pan Jezus uczy nas autentycznej miłości (…). Rodzina jest szkołą życia i szkołą miłości. Chcemy Was tego uczyć i pomagać Wam w religijnej formacji dzieci – podkreślił ks. bp Antoni Długosz.

Cała rozmowa z ks. bp. Antonim Długoszem dostępna jest [tutaj].

 

RIRM

drukuj