fot. PAP/Mateusz Marek

Trwa pielgrzymka Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata oraz weteranów z Polski do Ziemi Świętej

W poniedziałek Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata oraz weterani z Polski uczestniczyli we Mszy św. w Kościele pw. św. Piotra w Tyberiadzie nad Jeziorem Genezaret. Następnie oddali oni hołd żołnierzom generała Władysława Andersa. Uroczystość odbyła się przed Ołtarzem Ojczyzny.

Weteranom towarzyszy Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Minister zabierając głos, podkreślił, że Armia Polska na Wschodzie, która na Syberii była armią niewolników, po pobycie w Ziemi Świętej stała się armią zwycięzców.

– Kiedy wspominamy żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, żołnierzy gen. Władysława Andersa – a są wśród nas obecni również żołnierze tego korpusu – wówczas mamy świadomość, że właśnie tu, w Ziemi Świętej, ojczyźnie Jezusa Chrystusa z armii niewolników, którą byli w czasie zsyłki syberyjskiej, nabrali mocy, wiary i siły i stali się armią zwycięzców. Armią, która wyzwalała południe Europy, półwysep Apeniński spod jarzma narodowo-socjalistycznej niemieckiej III Rzeszy – powiedział minister Jan Józef Kasprzyk.

Przy pomniku odbyła się także ceremonia wręczenia odznaczeń, m.in. medali „Pro Patria”. Wyróżnienia otrzymali Polacy ratujący Żydów w okresie Holokaustu.

W Ziemi Świętej trwa także IV ogólnopolski Zjazd Polaków Ratujących Żydów. Wcześniej Sprawiedliwi spotykali się w Warszawie oraz w Markowej.

Wydarzenie organizują Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

 

RIRM

drukuj