fot. Tomasz Strąg

Toruń: w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji uczczono 40 rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny

Przeżywamy 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny. Ten wyjątkowy moment w historii naszego kraju uczczono dziś w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu to wotum wdzięczności za dar Papieża Polaka. Tuż obok świątyni powstanie noszące imię Jana Pawła II Muzeum Historii Polski „Pamięć i Tożsamość”

– Muzeum, w którym chcemy pokazywać, jak widział Polskę św. Jan Paweł II i abyśmy od niego tej polskości się uczyli – powiedział dyrektor i założyciel Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Dziś poświęcono plac pod budowę Muzeum.

– Pobłogosław dzieło, które rozpoczynamy. Pobłogosław twórców i budowniczych muzeum im. św. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość” – mówił biskup senior diecezji toruńskiej ks. bp Andrzej Suski.

W sanktuarium dziękowano dziś także za dar święceń biskupich ks. abp. Tymona Tytusa Chmieleckiego. Nowy nuncjusz apostolski w Gwinei i Mali w czasie homilii podkreślał, że toruńska świątynia to szczególne miejsce.

– Sanktuarium toruńskie promienieje na całą Polskę, jak również na świat. Maryja Gwiazda Nowej Ewangelizacji – zawołanie jakże dzisiaj powszechne w Kościele. No i Jan Paweł II, święty. W tej świątyni wszystko wskazuje na Maryję i na niego, wiernego jej sługę – akcentował ks. abp Tymon Tytus Chmielecki.

W czasie uroczystości odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą działania bojowe Pułku Ułanów Karpackich. Tablica będzie przypominać o ich wielkim bohaterstwie, jakim odznaczyli się na szlaku bojowym od Tobruku, przez Monte Cassiono, Ancone i Bolonię.

– Na zawsze w murach tego sanktuarium przypominać będzie o ofierze i chwale ułanów podkarpackich – podkreślił szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Bo to naszym żołnierzom – jak mówił Jan Józef Kasprzyk – Europa zawdzięcza swoją wolność. W uroczystościach wzięła udział rodzina dowódcy ułanów karpackich pułkownika Stanisława Wyskoty-Zakrzewskiego.

– Ostatnim marzeniem dziadka Stanisława, który nie doczekawszy wolnej Polski zmarł na brytyjskiej ziemi, było to, aby pamięć i część o czynach pułku nigdy nie została zapomniana, a my jego wolę spełniamy – zaznaczyła wnuczka dowódcy ułanów karpackich pułkownika Stanisława Wyskoty-Zakrzewskiego Anna Zakrzewska.

Specjalne listy do uczestników uroczystości wystosowali Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, premier Mateusz Morawiecki, MON Mariusz Błaszczak oraz przewodnicząca Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i córka gen. Władysława Andersa – Anna Maria Anders.

TV Trwam News/RIRM

drukuj