fot. Monika Bilska

Toruń: w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II odbył się dzień skupienia apostolatu „Margaretka”

W Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu odbył się dzień skupienia apostolatu „Margaretka”. Wierni modlili się nie tylko za księży, ale również za tych, którzy swoją modlitwą obejmują duchownych.

Apostolat Margaretka powstał 38 lat temu w Kanadzie. Skupia on ludzi, którzy wspierają kapłanów swoją modlitwą – mówi ks. dr Bogusław Nagal, krajowy duszpasterz Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”.

– Celem apostolatu jest modlitwa w intencji kapłanów oraz jej promocja w Kościele. Jest modlitwa w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych, troska o jedność i współpracę między kapłanami, biskupami, między wiernymi świeckimi – tłumaczy ks. dr Bogusław Nagal.

W Polsce kapłanom potrzeba dziś modlitwy i wsparcia – dodaje krajowy koordynator apostolatu „Margaretka” Małgorzata Kuś.

– Najważniejsza jest modlitwa, Eucharystia, żeby ludzie się modlili po prostu za tych kapłanów, żeby otaczali tą modlitwą, bo bardzo potrzeba kapłanom tej modlitwy – zaznacza Małgorzata Kuś.

– Chcemy być świętymi kapłanami, chcemy być kapłanami na wzór serca Jezusowego, ale mamy też świadomość naszych słabości i stąd ta mobilizacja ludzkich sumień, tych kręgów modlitewnych „Margaretek” bardzo nas mobilizuje, to naprawdę jest wielka radość i wdzięczność dla tylu świeckich, którzy się za nas modlą – podkreśla o. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor WSKSiM.

Modlitwa nie tylko cieszy, ale także mobilizuje i prowadzi do świętości.

– Celem życia kapłana jest nie tylko zbawić siebie, ale i tych, którzy są powierzeni jego pieczy. Podobnie jak most, który prowadzi do wieczności, most przez rzekę, on ma podpory i żeby kapłan był mocny, potrzebuje wsparcia świeckich – wskazuje ks. dr Bogusław Nagal.

Inicjatywa apostolatu „Margaretka” cieszy nie tylko wiernych, ale przede wszystkim księży.

– Kiedy pomyślę sobie, że każdego dnia ktoś za mnie się modli, ktoś za mnie wzdycha do Pana Boga, naprawdę to jest takie obudzenie serca, że muszę być dobrym kapłanem – mówi o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

Potrzebę dobrych i wiernych kapłanów zauważa coraz więcej wiernych – zaznacza o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

– Bardzo nam potrzeba świętych kapłanów, bardzo dobrych kapłanów, do końca oddanych ludziom, którym służą, ponieważ jaki jest lud, taki jest kapłan, ale jaki kapłan, taki jest też i lud Boży – podkreśla rektor WSKSiM.

Wierni zgromadzeni w toruńskim sanktuarium objęli modlitwą również ojców redemptorystów.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj