Toruń: Trwają rekolekcje dla kapelanów straży pożarnej

W sanktuarium Najświętszej Maryi Panna Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu trwają rekolekcje dla kapelanów państwowych i ochotniczych straży pożarnych. W środę sprawowana była uroczysta Msza św. w intencji ich służby. Eucharystii przewodniczył ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Kapelani państwowych i ochotniczych straży pożarnych corocznie przeżywają swoje rekolekcje w innym miejscu. W tym roku bierze w nich udział 120 księży z całej Polski.

– Ogromnie się cieszę, że właśnie kapelani straży pożarnej państwowej i ochotniczej wybrali to miejsce. To, co podkreślali organizatorzy, to miejsce jest wyjątkowe z racji Jana Pawła II, który w sposób szczególny uczy prawdziwej służby Bogu, Kościołowi i ojczyźnie – powiedział kustosz toruńskiego sanktuarium Andrzej Laskosz CSsR.

A ta służba to przede wszystkim wsparcie duchowe, ale także udział kapelanów w akcjach ratowniczych.

– Oni są po prostu ze strażakami, rozmawiają z nimi, często uczestniczą z nimi w akcjach ratowniczo–gaśniczych, aby wspierać strażaków, którzy na co dzień oglądają ludzkie tragedie, ale także wspierać tych ludzi, którzy są poszkodowani – zaznaczył ks. Mariusz Stasiak.

Najważniejszym momentem kolejnego dnia rekolekcji dla kapelanów była Eucharystia, której przewodniczył ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

– Strażacy sami, jako członkowie tych struktur, byli i są ludźmi wierzącymi i praktykującymi. Ich zawołaniem jest „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”, a więc wszystko za wstawiennictwem św. Floriana odnoszone jest do Pana Boga – zauważył ks. abp Sławoj Leszek Głódź, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. straży pożarnej.

Rekolekcje dla kapelanów straży pożarnych potrwają czwartku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj