Sumienie Narodu

Prawda, sprawiedliwość i miłość – w tych trzech słowach JE ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, wieloletni sekretarz bł. Jana Pawła II i Benedykta XVI, streścił misję Rodziny Radia Maryja żyjącej duchem błogosławionego Papieża Polaka. W sobotę i niedzielę odbyła się XIX Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę.

Częstochowskie błonia wypełnione były po brzegi pielgrzymami z całej Polski oraz z zagranicy, nad których głowami dumnie powiewały biało-czerwone flagi. Zgromadzeni dziękowali Jasnogórskiej Pani za beatyfikację Ojca Świętego Jana Pawła II, z którego pontyfikatu wyrosło Radio Maryja i z którego nauczania nieustannie ono czerpie. Powierzali opiece Matki Przenajświętszej losy Ojczyzny, Kościoła katolickiego w Polsce, polskich rodzin oraz Radia Maryja, które w ostatnim czasie po raz kolejny stało się obiektem niczym nieusprawiedliwionych ataków.

– Jan Paweł II wzywał nas, abyśmy byli ewangelicznymi siewcami, którzy wypełniają „wielką misję przepowiadania Ewangelii wszelkiemu stworzeniu”. Pragniemy jak najlepiej wypełnić tę misję w czasach, gdy skażony jest duch i skażone są media, ogarnięte przez wszechwładny postmodernizm, w którym nie ma prawdy – mówił w trakcie sobotniego Apelu Jasnogórskiego założyciel i dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk. Spotkanie pielgrzymkowe rozpoczęło się kilka godzin wcześniej uroczystą Mszą Świętą, której przewodniczył wielki przyjaciel toruńskiej rozgłośni ordynariusz łomżyński ks. bp Stanisław Stefanek. – Radio Maryja to potężny wkład w zdrową polską rodzinę, a więc w zdrowe polskie społeczeństwo. To kapitał społeczny – podkreślił ksiądz biskup. – Radio Maryja to instytucja użyteczności publicznej o szczególnym znaczeniu – dodał. Mszę Świętą koncelebrowali także m.in. ks. bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki, i ks. bp Wacław Depo, ordynariusz zamojsko-lubaczowski. Wśród tysięcy pielgrzymów przybyłych na Jasną Górę byli państwo Renata i Paweł Wnukowie z Grodziska Mazowieckiego, którzy wyznali, że w trakcie tegorocznej pielgrzymki szczególnie modlą się w intencji własnej rodziny, Ojczyzny i całego świata. – Radio Maryja prowadzi nas przez życie i w pewnym sensie pełni rolę naszego sumienia. Uczy nas, że Ojczyzna jest naszą matką, którą należy kochać i szanować – zaznaczyli. Rodzina Radia Maryja to również Polacy rozsiani po całym świecie. Wielu z nich przybyło przed oblicze Jasnogórskiej Pani, aby móc w szczególny sposób przeżywać radość ze wspólnoty z innymi słuchaczami.
– Wielką zasługą Radia Maryja było upodmiotowienie tej części społeczeństwa, która żyła na marginesie uznanym za nieistotny dla życia. Myślę tu o ludziach, dla których zasadniczym celem jest życie według Słowa Bożego przepełnionego modlitwą – mówił JE ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, wieloletni sekretarz bł. Jana Pawła II i Benedykta XVI, który przewodniczył niedzielnej Eucharystii. Podkreślał wyjątkowość Radia. – Modlitwa i katecheza to dwa istotne elementy, które wyróżniają Radio Maryja spośród innych rozgłośni. Ten duchowy kontekst jest właściwym środowiskiem poznawania prawdy – powiedział. Odniósł się również do ostatnich ataków na Radio Maryja i jego założyciela ze strony niektórych polityków i mediów. Podkreślił też, że Radio jest w sposób szczególny zasłużone dla polskiej demokracji.
Razem z pielgrzymami modlili się wczoraj m.in.: ks. bp Stanisław Napierała – ordynariusz kaliski, ks. bp Antoni Dydycz – ordynariusz drohiczyński, ks. bp Stefan Regmunt – ordynariusz zielonogórsko-gorzowski, ks. bp Bronisław Bernacki – ordynariusz odesko-symferopolski z Ukrainy, ks. bp Ignacy Dec – ordynariusz świdnicki, ks. bp Wacław Depo – ordynariusz zamojsko-lubaczowski, ks. bp Tadeusz Werno z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, ks. bp Paweł Socha z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, ks. bp Edward Frankowski z diecezji sandomierskiej, ks. bp Tadeusz Bronakowski z diecezji łomżyńskiej, ojcowie redemptoryści tworzący Radio Maryja, politycy oraz przedstawiciele władz samorządowych. Obecni byli również przedstawiciele Stowarzyszenia Katyń 2010, którzy u stóp Jasnogórskiej Pani złożyli tablicę, pierwotnie mającą upamiętniać miejsce tragicznej śmierci na smoleńskiej ziemi pary prezydenckiej i pozostałych pasażerów rządowego Tu-154.
Wczorajszą część uroczystości uświetniły koncerty: Zespołu Muzyki Sakralnej Lumen pod dyrekcją dr. Zbigniewa Małkowicza oraz Orkiestry Koncertowej Victoria z parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie-Rembertowie pod dyrekcją płk. rez. Juliana Kwiatkowskiego, w czasie których częstochowskie błonia rozbrzmiewały pieśniami patriotycznymi i religijnymi.

Radio Jana Pawła II
Hasłem tegorocznej, dziewiętnastej pielgrzymki słuchaczy Radia Maryja na Jasną Górę były słowa błogosławionego Jana Pawła II: „Jesteście podobni do ewangelicznego siewcy”. Radio Maryja wyrosło na gruncie nauczania błogosławionego Jana Pawła II. Ojciec Święty wielokrotnie dawał wyraz swojej radości i dumy z powodu istnienia w Polsce tej katolickiej rozgłośni. Radio poprzez to, że przypomina jego homilie i jest wierne jego nauczaniu, z żelazną konsekwencją wypełnia duchowy testament Papieża Polaka. Choć od samego początku napotykało wiele trudności. Ojciec Tadeusz Rydzyk w czasie Apelu Jasnogórskiego wspominał niełatwe początki działalności rozgłośni i moment, kiedy zrodził się pomysł pielgrzymowania Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę w każdą drugą niedzielę lipca. – Kiedy ważyły się losy Radia i wszystko wskazywało na to, że to już koniec, uświadomiłem sobie, że przecież Radio nosi Twoje imię, Maryjo, i należy do Ciebie – wspominał. W imieniu Polaków dziękował za dar błogosławionego Jana Pawła II. – Zawsze nam błogosławił, gdy był na Stolicy Piotrowej. Wierzymy, że błogosławi nam teraz z Domu Ojca – mówił dyrektor Radia Maryja. Przypomniał, że Papież Polak prowadził Rodzinę Radia Maryja i dał jej program. Nawiązując do słów Ojca Świętego, który powiedział o Radiu: „Niech Maryja – Gwiazda nowej ewangelizacji poprowadzi wasze radio na spotkanie nowych ludzi i nowych czasów”, o. Tadeusz Rydzyk modlił się: – Droga pod prąd zawsze wiedzie do Źródła. A Źródłem jest Twój Syn. Dziękujemy Ci, że pozwalasz nam wzrastać.

Troska o rodziny
– Trwamy na dziękczynieniu za błogosławionego Jana Pawła II. Trwamy w tym szczególnym przekonaniu, iż został on wyznaczony, aby słowo prawdy siał światu współczesnemu. Wielki siewca! – mówił w sobotę JE ks. bp Stanisław Stefanek. Wyszczególnił te elementy nauczania Ojca Świętego, które dotyczą rodziny jako „daru dla świata” i fundamentu życia społecznego. – Rodzina jest przekazicielem świętości Boga w Jego tajemnicy trynitarnej, który wyzwala z człowieka siły dobra dla całej ludzkości – zaznaczył ordynariusz łomżyński. Ostrzegał polityków przed skutkami działań wymierzonych w silną chrześcijańską rodzinę i Radio, które jest orędownikiem życia rodzinnego. – Wam jest potrzebne zdrowe społeczeństwo. Dziękujcie, że są ludzie, którzy dbają o rodzinę – apelował. Przestrzegał również przed ludźmi, którzy chcą zniszczyć plon działalności środowiska Radia Maryja. – Czy podstawowe zasady moralności nie zostały wyrwane z naszej gleby przez (…) rozkrzyczane drapieżne ptactwo wielorakiej propagandy, publikacji, widowisk, programów, które igrają z naszą ludzką słabością? – pytał. – Próba zagłuszenia Radia to jest wielki krzyk drapieżnych ptaków, które chcą wyrwać zdrowe ziarno prawdy z serc ludzkich – diagnozował ks. bp Stefanek.

Polska zaraz po Bogu
Dyrektor Radia Maryja przypomniał w czasie pielgrzymki, jak wiele Polska zawdzięcza Kościołowi i jego pasterzom. Wzywał do obrony kapłanów w naszym kraju, których chce się ośmieszyć i zdyskredytować. – Raz po raz widzę, jak z wysokości potęg medialnych kpią sobie z dobrych patriotów, z tych, którym zależy na Ojczyźnie, na rodzinie, a także z Kościoła i księży. Tu potrzeba ogromnej naszej modlitwy i rozsądku – powiedział założyciel Radia Maryja. Apelował, aby nigdy nie przyłączać się do „kamienowania” kogokolwiek, a w szczególności biskupów i kapłanów, którzy są namaszczeni Duchem Świętym.
Rodzina Radia Maryja to wspólnota osób troszczących się o Ojczyznę. Troska ta wyrażana jest przede wszystkim w codziennej modlitwie w jej intencji.
– W Radiu Maryja jak nigdzie indziej wyczuwa się ducha naszego Narodu. W każdym wypowiadanym zdaniu obecna jest racja stanu wspierana żarliwą modlitwą – podkreślił Jerzy Zacharow, działacz zamojskiej „Solidarności”. Jego zdaniem, przywiązania do Ojczyzny powinniśmy się uczyć od wielkich świętych naszych czasów, których dziedzictwo pielęgnowane jest w Radiu Maryja: bł. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki i ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. – Wiele osób mówi dzisiaj: „Jestem katolikiem, ale…”. Nie ma żadnego „ale”. Albo żyje się zgodnie z przykazaniami Bożymi, albo nie – zaznaczył. Wskazał również na to, że w Radiu Maryja jak nigdzie indziej obecna jest rodzima kultura i historia. – To Radio pokazuje, jacy jesteśmy. A jesteśmy jak lawa zdolna odnowić Polskę – podsumował Jerzy Zacharow.
W telegramie wystosowanym do Ojca Świętego Benedykta XVI Rodzina Radia Maryja dziękowała za dar beatyfikacji Papieża Polaka. „Przyjmujemy ten dar również jako zobowiązanie do jeszcze pełniejszego, twórczego odczytywania dziedzictwa zawartego w słowach, stylu życia i służby Jana Pawła II. To są nasze drogowskazy, które pomagają w stawianiu czoła nowym wyzwaniom w czasach, jakie obecnie przeżywamy” – napisali pielgrzymi.

Bogusław Rąpała, Jasna Góra

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl