fot. Magdalena Palembas

Sanktuarium w Fatimie wznowiło Msze św. z udziałem wiernych

„Powrót do liturgii z udziałem wiernych jest dla nas znakiem nadziei” – mówi ks. Carlos Cabecinhas, rektor sanktuarium w Fatimie, które po kilkumiesięcznej przerwie wznowiło Msze św. w obecności pielgrzymów. Do sanktuarium w tych dniach przebywają głównie Portugalczycy, wciąż brakuje cudzoziemców.

Rektor fatimskiego sanktuarium prognozuje, że duże zorganizowane grupy nie prędko wrócą do Fatimy.

„Myślmy, że nowym wyzwaniem duszpasterskim stanie się dla nas więcej mniejszych grup, pielgrzymujących samodzielnie rodzin oraz osób indywidualnych” – mówił Radiu Watykańskiemu ks. Carlos Cabecinhas.

„Dla nas był to moment wielkiej radości móc znów sprawować Msze z ludźmi, ponieważ całe miesiące bez obecności wiernych na liturgiach były dramatycznym doświadczeniem. Sanktuarium i kaplica objawień żyją, gdy są w nich ludzie, to miejsce prawdziwie żyje, gdy może przyjmować pielgrzymów” – podkreślił.

„Widzimy, że oni bardzo potrzebowali móc powrócić do tego miejsca, móc pozostawić u stóp Matki Bożej swoje prośby i błagania. My przeżywamy tę samą radość, co czują pielgrzymi powracający teraz do sanktuarium w Fatimie. W weekendy w Portugali wciąż obowiązuje jednak zakaz przemieszania między gminami. Przybywają więc głównie ludzie z okolicy. Nie ma zorganizowanych grup ani zagranicznych pielgrzymów. To smutne, że w miejscu, gdzie rozbrzmiewało wiele języków słychać teraz tylko portugalski” – dodał ks. Carlos Cabecinhas.

Rektor fatimskiego sanktuarium podkreśla, że codziennie sprawowana jest w nim Msza za ofiary koronawirusa oraz o ustanie pandemii.

„Głęboko wierzymy, że Maryja nas nie opuści i dalej będzie otaczać swą matczyną opieką” – zaznaczył.

vaticannews/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl