Byłem chory, a odwiedziliście Mnie_ rzeźba T. Schmalza w Rzymie_fot. s. Amata J. Nowaszewska

Sąd ostateczny – spojrzeć oczami Jezusa na swoje serce

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie, pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: „Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźmijcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata. Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie;byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie”. Wówczas zapytają sprawiedliwi: „Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?”. Król im odpowie: „Zaprawdę powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: „Idźcie precz ode mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom. Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście mnie”. Wówczas zapytają i ci: „Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?”. Wtedy odpowie im: „Zaprawdę powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili”. I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego”.

Mt 25,31–46

 

 

Scena sądu ostatecznego pomaga bardziej świadomie przeżywać nasze życie tu i teraz. Dwa kontrastujące z sobą wyroki Syna Człowieczego zawierają prawdę, że był On przez cały czas obecny w życiu sądzonych pośród cierpiących, biednych i odrzuconych, których spotykali. Tą ważną dla nas rzeczywistość podkreśla dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie ks. Krzysztof Wons w komentarzu na uroczystość Chrystusa Króla, 26 listopada.

1. Pójdźcie, błogosławieni

Tekst nie tylko zwraca nasze oczy i myśli ku przyszłości, ale uświadamia, że „tu i teraz” przeżywamy czasy ostateczne. W Ewangelii nie ma żadnej sugestii o predestynacji. Nikt nie jest z góry przeznaczony do Królestwa ani też z niego wykluczony. Ono, przygotowane przed wiekami, czeka na tych, którzy w ciągu wieków odpowiedzieli na zaproszenie Króla.

Czy należę do tych, którzy odpowiedzieli na to zaproszenie?

2. Idźcie precz, przeklęci

Stojący po prawej słyszą: „błogosławieni”, ci po lewej „przeklęci”. Ci z prawej zaproszeni do królestwa przygotowanego od założenia świata, ci z lewej rzuceni w ogień wieczny przygotowany diabłu i jego aniołom. Kontrast jest tak drastyczny, ponieważ czyny tych z lewej były drastycznie odmienne od tych z prawej. Ci z prawej byli miłosierni, ci z lewej bez miłosierdzia.

Jakie są moje czyny?

Byłem w więzieniu, a przyszliście do mnie_rzeźba T. Schmalza w Rzymie_fot. s. Amata J. Nowaszewska

3. Co uczyniliście maluczkim

Nie wiemy, kiedy Jezus przyjdzie po raz ostatni, ale wiemy, że dziś przychodzi w swoich „maluczkich”. Wiemy, że kiedyś Siedzący na tronie chwały spojrzy w nasze serce i wtedy zobaczymy Jego oczami, ile miłości zdołaliśmy w nim nagromadzić za życia. Czas, którym dysponujemy, ma sens, dopiero wtedy, kiedy wypełniony jest miłością.

Wszystko przeminie, miłość zostanie.

Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów, Kraków

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl