fot. PAP/Jerzy Ochoński

Rzeszów: Księża zebrali blisko 370 tys. zł; wsparli m.in. szpitale

Zakończyła się zbiórka przeprowadzona wśród duchowieństwa diecezji rzeszowskiej. Jej celem było wsparcie szpitali, domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych. Zebrano blisko 370 tys. zł.

„Inicjatorem zbiórki byli księża diecezji rzeszowskiej, którzy w ten sposób chcieli odpowiedzieć na potrzeby ludzi dotkniętych epidemią koronawirusa, a także trudną sytuację personelu medycznego” – powiedział w czwartek rzecznik diecezji ks. Tomasz Nowak.

Przypomniał, że zbiórkę, którą nazwano „kapłańskim darem miłosierdzia”, poparli biskupi rzeszowscy.

Akcja rozpoczęła się w Wielki Piątek. Księża wpłacali pieniądze przez dziesięć dni do Niedzieli Miłosierdzia. W sumie na konto Caritas Diecezji Rzeszowskiej, która przekaże zebrane środki placówkom medycznym i opiekuńczym, duchowni wpłacili blisko 370 tys. zł.

Jak zauważył ks. Tomasz Nowak, zebrane pieniądze, po konsultacjach z władzami woj. podkarpackiego i małopolskiego oraz zapoznaniu się z potrzebami szpitali, trafią do kilku placówek ochrony zdrowia.

Otrzymają je szpital w Gorlicach na dofinansowanie zakupu respiratora, szpital w Jaśle – zakup nowoczesnego aparatu USG, szpital miejski w Rzeszowie – zakup respiratora na oddział noworodków, rzeszowski Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 – zakup sterylizatorów laboratoryjnych dla materiału zakaźnego. Środki wesprą także prowadzone przez Caritas domy pomocy społecznej i zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze.

Aktualnie w woj. podkarpackim pod nadzorem epidemiologicznym pozostaje 81 osób, 4 tys. 647 poddanych jest kwarantannie, a w izolacji domowej przebywa 57. Hospitalizowanych jest 154 pacjentów.

Do tej pory w regionie badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 276 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Wyzdrowiało 128 osób. Odnotowano 16 zgonów.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl