fot. Ojcowie Redemptoryści

Rozpoczął się Wielki Odpust Tuchowski

1 lipca 2022 roku rozpoczął się Wielki Odpust Tuchowski. Tysiące pielgrzymów przybywają do Tuchowa, aby wspólnie czcić Matkę Bożą Tuchowską, której święto obchodzone jest 2 lipca. Hasło tegorocznego wydarzenia brzmi: „Królowo pokoju, módl się za nami”. Uroczystości potrwają do 10 lipca bieżącego roku.

W piątek 1 lipca rozpoczął się w Tuchowie Wielki Odpust Tuchowski, podczas którego szczególnie czczona jest Matka Boża Tuchowska. Ponad 100 tysięcy pielgrzymów każdego roku przybywa do Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej, aby wspólnie oddać Jej cześć. W pierwszy dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego tradycyjnie już do Sanktuarium pielgrzymowali strażacy, policjanci i orkiestry dęte. [czytaj więcej] 

fot. Ojcowie Redemptoryści

fot. Ojcowie Redemptoryści

Uroczystości odpustowe rozpoczęły się Mszą świętą o godzinie 18.00. Zgromadzonych parafian oraz pielgrzymów powitał o. Bogusław Augustowski CSsR, proboszcz i kustosz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Andrzej Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, który zwrócił szczególną uwagę na pokój. Eucharystię celebrował także o. bp Marek Piątek.

„Kluczem do życia w pokoju jest Jezus Chrystus, który przez swój krzyż pojednał świat z Bogiem oraz zwiastował pokój. (…) Źródłem wrogości w naszych sercach, często źródłem wojen, jest źle czytane, rozumiane i przyjmowane słowo Pisma Świętego” – mówił ks. bp Andrzej Ważny.

fot. Ojcowie Redemptoryści

Później ks. bp Andrzej Ważny, używając obrazu Jerozolimy, nazwanej przez Jezusa „miastem pokoju”, uświadomił, że każdy z nas jest takim miastem i musimy rozpoznać czas swojego nawiedzenia przez Chrystusa, aby tak jak Jeruzalem nie zabić „Króla pokoju”. Jako wzór człowieka pokoju ks. bp Andrzej Ważny wskazał Maryję, idealną słuchaczkę Słowa.

Dzień zakończył się Wieczorem Maryjnym, podczas którego odbył się koncert ku czci Matki Bożej w wykonaniu strażackich orkiestr dętych z Woli Rzędzińskiej, Filipowic, Siemiechowa i Rzepiennika Strzyżewskiego.

 

fot. Ojcowie Redemptoryści

fot. Ojcowie Redemptoryści

Wielki Odpust Tuchowski będzie trwał do niedzieli 10 lipca. Codziennie sprawowane będą Msze święte w godzinach: 6.00, 7.00, 9.00, 11.00, 15.00 oraz 18.00. W niedzielę Msza święta sprawowana będzie o godzinie 5.00.

Każdego dnia po pierwszej Eucharystii odśpiewane będą Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny, zaś po ostatniej nastąpi podsumowanie dnia przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Tuchowskiej. Przed Mszami świętymi o godzinie 9.00 i 11.00 będzie miała miejsce modlitwa w intencji powołań. Przed Mszą świętą o godzinie 15.00 odmawiana będzie wspólnie Koronka do Bożego Miłosierdzia. Stałymi punktami dziennego programu jest także Różaniec na dróżkach różańcowych o godzinie 16.30, nabożeństwo Drogi Krzyżowej na dziedzińcu sanktuarium o godzinie 17.15 oraz Nieszpory Maryjne o godzinie 18.00.

We wtorek miejsce Nieszporów zajmie Nabożeństwo do św. Gerarda, a w środę Nieustanna Nowenna. O godzinie 20.00 odbywać się będą Wieczory Maryjne, które kończą każdy dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego.

Ponadto pod ambitami codziennie będą obecni kapłani posługujący w konfesjonałach – w dni powszednie od godziny 6.30 do 19.30, zaś w niedzielę księża będą spowiadać już od godziny 5.00.

Rozpoczął się Wielki Odpust Tuchowski – fot. sanktuariumtuchow.plch

radiomaryja.pl/ br. Stanisław Stańczyk CSsR

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl