Rodzina Loretańska pielgrzymowała do Polskiego Loretto

Czytelnicy miesięcznika „Różaniec”, wydawnictwo sióstr loretanek i członkowie Rodziny Loretańskiej odbyli dziś IX Pielgrzymkę do Loretto k. Wyszkowa. Inicjatywa przebiegła pod hasłem: „Maryja ratunkiem dla świata”.

Spotkanie w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej rozpoczęły o 9.30 „Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie”. Wierni odmówili też wspólnie różaniec. O godz. 11.00 odbyły się spotkania z Zofią Pilecką-Optułowicz, córką śp. Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz senatorem Czesławem Ryszką.

Polityk przybliżył osobę bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, założyciela zgromadzenia sióstr Loretanek i inicjatora powstania miesięcznika „Różaniec”.

– Jest to nadzwyczajna, a zarazem zwyczajna postać. Niezwyczajny kapłan wyniesiony na ołtarze w 2005 roku jest przykładem kapłańskiej posługi w naszych czasach, a jednocześnie kapłan zwyczajny, ponieważ miał uformowane sumienie, brzydził się kłamstwem. Nieraz po ludzku był bezradny wobec piętrzących się przeciwności, bo nie wszyscy rozumieli jego całkowite poświęcenie się ludziom na wsi – niepiśmiennym i wykorzystywanym. Był wrażliwy na każdą ludzką biedę. Myślę, że dzisiaj potrzeba nam takich kapłanów, jak ks. Kłopotowski, czyli wrażliwych na braki społecznej miłości – podkreślał sen. Czesław Ryszka.

Głównym punktem IX pielgrzymki do Sanktuarium Matki Bożej w Polskim Loretto była Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Józefa Zawitkowskiego, biskupa seniora diecezji Łowickiej. Spotkanie zakończyła Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła m.in. Telewizja Trwam.

RIRM

drukuj