Rocznica urodzin wielkiego patrioty

Dziś przypada 110. rocznica urodzin ks. Józefa Warszawskiego, kapelana Armii Krajowej, wielkiego patrioty, który w czasie kampanii wrześniowej – mimo proponowanej ucieczki – pozostał w Warszawie jako kapelan ochotnik na terenie Mokotowa i podjął działalność konspiracyjną.

Ksiądz Józef Warszawski urodził się 9 marca 1903 roku w Hamburgu w rodzinie polskiej karnie przeniesionej do Niemiec. W latach chłopięcych, żyjąc w otoczeniu wrogiego Polsce żywiołu niemieckiego, w rodzinnym domu otrzymał solidne wychowanie patriotyczne.

Po wybuchu wojny bolszewickiej w 1920 r. jako 17-letni uczeń humanistycznego gimnazjum ochotniczo zaciąga się do wojska. Po maturze wstępuje do zakonu Ojców Jezuitów w Kaliszu.
W czasie kampanii wrześniowej mimo proponowanej ucieczki ks. Józef pozostaje, by podjąć działalność konspiracyjną: angażuje się w kształtowanie ideologiczne oparte na własnym opracowaniu tez tworzonego przez siebie systemu filozoficznego narodowej filozofii społecznej.

Był natchnionym kaznodzieją. W czasie okupacji ukrywał się, wygłaszał „Rekolekcje narodowe”. Ściśle związany z ruchem narodowym, pisał w podziemnym piśmie „Sztuka i Naród”. W Powstaniu Warszawskim kapelan oddziałów zgrupowania „Radosława”, z którym przeszedł cały szlak bojowy od Woli poprzez Starówkę i Śródmieście do Czerniakowa. W 1943 r. zostaje zaprzysiężony na kapelana Armii Krajowej. Gdy ppłk Jan Mazurkiewicz „Radosław”  został ciężko ranny, ks. Józef udaje się jako delegat Komendy Zgrupowania „Radosław” do Komendy Głównej AK, by forsować plan („Radosława”) ewentualnej ewakuacji AK do Kampinosu celem ocalenia ludności Warszawy i zapobieżenia całkowitemu zniszczeniu miasta. Może przez analogię do Apostoła Narodów, sanitariuszki nazwały go Ojcem Pawłem i ten przydomek przylgnął do niego na stałe.

W dniu 23 września 1944 r., w sposób wręcz graniczący z cudem, ratuje ostatnią grupę „Radosława” (ok. 120 powstańców) od rozstrzelania przez hitlerowców i uzyskuje od dowództwa niemieckiego status „jeńców wojennych” dla ostatnich obrońców Reduty Czerniakowskiej. Za tę bohaterską służbę Ojczyźnie uhonorowano go Krzyżem Walecznych oraz Virtuti Militari.

Po wyjściu z jenieckiego obozu Sandbostel, w którym redagował pismo obozowe „Polska Myśl Uniwersalistyczna”, rozwinął wielokierunkową działalność duszpasterską i edukacyjną słowem, pismem i czynem organizacyjnym w społecznościach polskich pozostałych na emigracji po II wojnie światowej. Przez cały ponadczterdziestoletni pobyt za granicą był zaangażowany w duszpasterstwo Polonii i jako kierownik sekcji polskiej Radia Watykańskiego, i jako autor znanych i cenionych dzieł o tematyce religijnej, filozoficznej i społecznej. Wrócił do kraju w 1994 r., zmarł 1 listopada 1997 roku.

MM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl