fot. katedra.katowice.opoka.org.pl

Remont katedry Chrystusa Króla w Katowicach

Rozpoczął się remont elewacji katedry Chrystusa Króla w Katowicach. Jest on związany z przygotowaniami do przypadającej w 2015 roku 90. rocznicy powstania diecezji katowickiej.

Pierwszy etap prac obejmie zachodnią stronę świątyni. Jak wyjaśnił ks. Mirosław Piesiur, ekonom archidiecezji katowickiej, katowicka katedra obłożona jest dolomitem, dlatego zgodnie z programem konserwatorskim jej remont będzie polegał na wyczyszczeniu i uzupełnieniu wszelkich ubytków.

 – Remont rozłożony jest na przynajmniej 4 etapy; są one dość proste. Każda ściana katedry to jeden etap pracy. Te prace mają polegać – zgodnie z programem konserwatorskim – na czyszczeniu i uzupełnianiu ubytków, które widnieją na elewacji, czy na ścianach bądź na gzymsach pod sklepieniem dachu. Prace będą prowadzone na zewnątrz, więc musimy brać pod uwagę również uwarunkowania pogodowe  – powiedział ks. Mirosław Piesiur.

Budowa katedry rozpoczęła się w roku 1927. Kamień węgielny wmurowano 4 września 1932 r. Budowę przerwano w czasie II wojny światowej. Po wojnie władze doprowadziły do zmiany planów architektonicznych, skutkiem czego obecna kopuła jest o 38 metrów niższa od projektowanej.

Konsekracja katedry miała miejsce 30 października 1955 roku, podczas trwającego wysiedlenia biskupów katowickich.

RIRM

drukuj