fot. http://farny-raciborz.pl/2022/01/03/rozpoczecie-procesu-beatyfikacyjnego/

Racibórz: Uroczyste rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego księżnej Ofki Piastówny

Już dziś, 16 stycznia, o godz. 12.00 w Raciborzu odprawiona zostanie Msza św. w związku z rozpoczęciem procesu beatyfikacyjnego świątobliwej Ofki Piastówny, książęcej córy, przeoryszy klasztoru dominikanek oraz patronki miasta.

Uroczystości rozpoczną się od Mszy św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu, której przewodniczył będzie i homilię wygłosi ks. bp Jan Kopiec, członek powołanej 8 lat temu Komisji Historycznej ds. procesu beatyfikacji Ofki Piastówny. Natomiast uroczystego otwarcia procesu dokona pasterz Kościoła opolskiego, ks. bp Andrzej Czaja.

Postulatorem procesu beatyfikacyjnego jest ks. dr Grzegorz Kublin, obecnie proboszcz w Luboszycach. Sam proces będzie miał jednak niestandardowy przebieg, ponieważ jego rolą będzie przede wszystkim potwierdzenie ciągłości kultu Ofki Piastówny w Raciborzu. [więcej] 

***

Księżniczka Eufemia (Ofka) Raciborska pochodziła z rodu Piastów. Przyszła na świat około 1299 r. Jej ojcem był książę raciborski Przemysław, a matką księżniczka mazowiecka Anna.

Wzrastała pod okiem przeora raciborskich dominikanów i wybitnego kaznodziei Peregryna z Opola. Jej ojciec w 1299 r. założył klasztor dominikanek w Raciborzu. Do tego klasztoru dominikanek świątobliwa Eufemia wstąpiła 4 kwietnia 1313 r. wnosząc dość pokaźny posag. Przyczyniła się do powstania kościoła klasztornego pw. Ducha Świętego. Dwukrotnie była przeoryszą tego klasztoru (1341-1346 i 1349-1359). Nazywana jest fundatorką raciborskiego konwentu dominikanek.

Cechowała ją cierpliwość, wytrwałość, poczucie sprawiedliwości i troska o przetrwanie ojcowskiej fundacji. Starała się, by siostrom zapewnić godziwe warunki życia. Cieszyła się wielkim szacunkiem ze strony krewnych i członków kapituły prowincjalnej dominikanów oraz samego ówczesnego prowincjała dominikanów. Wyróżniała się szczególnym kultem do Ducha Świętego, Eucharystii, Męki Pańskiej i Matki Bożej. Nie stroniła również od praktyk pokutnych.

Zmarła w opinii świętości 17 stycznia 1359 r. Została pochowana w krypcie pod kaplicą św. Dominika, która przylegała do kościoła dominikanek w Raciborzu. Dość szybko otoczono ją kultem i nazywano „błogosławioną”. Wzywano jej wstawiennictwa w przeróżnych potrzebach.

W 1606 r. dominikanin Abraham Bzowski spisał jej żywot. W 1821 r. jej relikwie przeniesiono do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Raciborzu, gdzie do dziś oddaje się jej cześć i wzywa się jej wstawiennictwa. Raciborzanie nieraz przychodzą przed ołtarz świątobliwej siostry Eufemii Piastówny zanosząc przed jej obliczem swe prośby. Świadczą o tym kolejne tomy Złotej Księgi Próśb wyłożone przed poświęconym jej ołtarzem.

radiomaryja.pl/farny-raciborz.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl