Program Pielgrzymki Benedykta XVI do Austrii

Rozpoczynająca się dziś podróż apostolska Benedykta XVI do Austrii potrwa do niedzieli. Obejmie Wiedeń, sanktuarium maryjne w Mariazell i Opactwo Benedyktyńskie w Heiligenkreuz koło Wiednia. Głównym celem papieskiej pielgrzymki będzie uczczenie 850-lecia istnienia sanktuarium maryjnego w Mariazell. Pielgrzymka do Austrii będzie drugą w tym roku (w maju Ojciec Święty odwiedził Brazylię) i jednocześnie siódmą zagraniczną podróżą Benedykta XVI od początku pontyfikatu.

Piątek, 7 września 2007 r.

Program pielgrzymki przewiduje, że Ojciec Święty przyleci samolotem z Rzymu na lotnisko międzynarodowe Wiedeń-Schwechat o godz. 11.15. Po oficjalnym powitaniu przez władze państwowe i kościelne uda się samochodem panoramicznym na plac Am Hof. Będzie się tam modlił i pozdrowi wiernych, po czym przejedzie na Juden Platz (plac Żydowski), gdzie przed pomnikiem Austriackich Ofiar Szoah złoży hołd Żydom zamordowanym w czasie wojny. O godz. 13.40 uda się do nuncjatury apostolskiej, która będzie jego rezydencją w czasie pobytu w Austrii.

Na godz. 17.30 przewidziano wizytę kurtuazyjną Benedykta XVI u prezydenta republiki na zamku Hofburg, a po niej spotkanie z korpusem dyplomatycznym, akredytowanym w Austrii, które odbędzie się w wielkiej Sali Przyjęć w Hofburgu. Podczas spotkania z ambasadorami Papież wygłosi przemówienie. O godz. 19.00 Benedykt XVI powróci do nuncjatury.


Sobota, 8 września 2007 r.


W drugim dniu pielgrzymki o godz. 9.15 Ojciec Święty przyleci śmigłowcem do Mariazell. Tam o 10.30 rozpocznie się pontyfikalna Msza św. z okazji 850. rocznicy ufundowania sanktuarium maryjnego. Po jej zakończeniu Benedykt XVI uda się o 13.30 do swej rezydencji na terenie sanktuarium na obiad z biskupami z austriackiej Konferencji Episkopatu oraz towarzyszącymi mu księżmi kardynałami i biskupami.

O 16.45 Ojciec Święty rozpocznie w miejscowej bazylice Nieszpory z udziałem księży, osób konsekrowanych, diakonów i seminarzystów, do których Papież wygłosi homilię. O godz. 18.30 Benedykt XVI opuści Mariazell i ok. 19.50 jest spodziewany w nuncjaturze.


Niedziela, 9 września 2007 r.


W ostatnim dniu pielgrzymki o godz. 9.15 Benedykt XVI opuści nuncjaturę i w kwadrans później przybędzie do pałacu arcybiskupiego. Stamtąd o godz. 9.45 wyruszy procesja do katedry św. Szczepana, gdzie o godz. 10.00 rozpocznie się pontyfikalna Msza św. z homilią Ojca Świętego. Po jej zakończeniu w południe Papież odmówi z wiernymi modlitwę „Anioł Pański”, a następnie powróci pieszo do pałacu arcybiskupiego.

O godz. 14.00 Benedykt XVI odjedzie samochodem do nuncjatury i po krótkim wypoczynku o 16.00 uda się do podstołecznego opactwa Heiligenkreutz. Na godz. 17.00 zaplanowane jest wyjazd samochodem do Wiedeńskiego Domu Koncertowego, gdzie pół godziny później Ojciec Święty spotka się z wolontariuszami, do których wygłosi przemówienie.

Ceremonia pożegnania na lotnisku Schwechat rozpocznie się o godz. 19.15. Pół godziny później samolot z Benedyktem XVI na pokładzie odleci do Rzymu.

KJA


drukuj