fot. flickr.com

Portugalia: Episkopat wzywa do przeprowadzenia referendum w sprawie tzw. eutanazji

Konferencja Episkopatu Portugalii wezwała w środę władze tego kraju do przeprowadzenia referendum w sprawie tzw. eutanazji. Apel księży biskupów ma związek z zaplanowaną na przyszły tydzień debatą parlamentarną dotyczącą legalizacji wspomaganego samobójstwa.

Jak powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Portugalii ksiądz Pedro Barbosa, Kościół katolicki nie tylko wzywa polityków do umożliwienia organizacji referendum w sprawie tzw. eutanazji, ale apeluje też do wiernych o składanie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy dotyczącym plebiscytu w sprawie tzw. eutanazji.

„Kościół nie może pozostać bierny wobec próby legalizacji eutanazji w naszym kraju, dlatego na tym etapie optuje za możliwością wypowiedzenia się przez całe społeczeństwo w tej kwestii” – wyjaśnił ksiądz Pedro Barbosa.

Aby złożyć do parlamentu Portugalii obywatelski projekt ustawy dotyczący organizacji referendum w sprawie tzw. eutanazji, konieczne jest zebranie 60 tys. podpisów.

Podejmowane w Portugalii od 2017 roku przez ugrupowania lewicy próby legalizacji wspomaganego samobójstwa są krytykowane nie tylko przez księży biskupów, ale też przez część środowiska medycznego, a także władze izby lekarskiej. Podkreślają oni, że „misją ludzi służby zdrowia jest ratowanie życia, a nie jego odbieranie”.

W ocenie portugalskich mediów referendum, o które apelują księża biskupi, stanowi jedyną możliwość zahamowania debaty nad legalizacją tzw. eutanazji w portugalskim jednoizbowym parlamencie.

Debata dotycząca legalizacji tzw. eutanazji odbędzie się w parlamencie 20 lutego. W jej trakcie spodziewane jest głosowanie nad projektami dotyczącymi samobójstwa wspomaganego, które złożyły centrolewicowe i lewicowe ugrupowania: Partia Socjalistyczna (PS), Blok Lewicy (BE), Partia Ekologiczna – Zieloni (PEV) oraz partia Ludzie-Zwierzęta-Przyroda (PAN).

Jedynymi ugrupowaniami parlamentarnymi, które opowiadają się przeciwko legalizacji tzw. eutanazji w Portugalii, jest chadecko-ludowy blok CDS-PP oraz konserwatywna partia Chega. Obie w 230-osobowej izbie mają razem zaledwie sześciu deputowanych.

PAP

drukuj