fot. twitter.com/Sankt_Kalwaria

Ponad 314 tys. osób pielgrzymowało w ub.r. do kalwaryjskiego sanktuarium

Ponad 314 tys. wiernych pielgrzymowało w ub.r. do sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej – podał bernardyn o. Tarsycjusz Bukowski. Jak podkreślił, to niespełna 20 proc. zwykle przybywających tam pątników i turystów. Wpływ na to miała epidemia.

„Łączna suma pielgrzymów zarejestrowana przez Kalwaryjskie Centrum Informacji, zakrystię oraz Dom Pielgrzyma wyniosła 314 020” – poinformował rzecznik sanktuarium o. Tarsycjusz Bukowski.

Jak podkreślił, miniony rok, naznaczony pandemią COVID-19, przyniósł duże zmiany w funkcjonowaniu kalwaryjskiego sanktuarium.

„Wraz z wprowadzeniem obostrzeń sanitarnych, pojawiły się nowe wyzwania także dla duszpasterstwa. Tętniące życiem modlitwy Dróżki Kalwaryjskie, szczególnie w czasie Wielkiego Tygodnia, nagle opustoszały” – wskazał o. Tarsycjusz Bukowski.

„Tradycyjne Misteria Kalwaryjskie w Wielkim Tygodniu zostały odwołane, a pielgrzymi łączyli się w modlitwie w domach za pośrednictwem transmisji na żywo odbywającej się drogą internetową. Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa, której przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski, odbyła się w bazylice z udziałem zakonników. Była transmitowana na antenie TVP3 w paśmie ogólnopolskim” – powiedział rzecznik.

O. Tarsycjusz zaznaczył, że w tym okresie zanotowano największą oglądalność nabożeństw z bazyliki przez internet. Sięgała ona 140 tys.

„Ze względu na obowiązujące ograniczenia, forma wielu pielgrzymek została zmieniona na modlitwę w duchowej łączności z sanktuarium, uczestnictwo online lub inne sposoby dostosowane do norm sanitarnych. Niektóre zostały odwołane” – powiedział.

Wśród najważniejszych wydarzeń w kalwaryjskim sanktuarium w minionym roku było zawierzenie Archidiecezji Krakowskiej Matce Bożej Kalwaryjskiej, którego w czasie pandemii, 29 kwietnia, dokonał metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski.

„W sanktuarium modlono się o ustanie epidemii przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny oraz świętego Szymona z Lipnicy, patrona w czasie epidemii. Jego relikwie nadal są wystawione na głównym ołtarzu, a modlitwa nie ustaje” – podkreślił bernardyn.

Jak przypomniał, w ub.r. przypadła setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II, który był silnie związany z kalwaryjskim sanktuarium. Pielgrzymował do niego od dzieciństwa i także jako papież.

„W ramach ogólnopolskich obchodów urodzin biskupi polscy odwiedzili sanktuarium. Po poświęceniu i otwarciu nowej auli im. św. Jana Pawła II, zawierzyli siebie i Kościół w Polsce opiece Matki Bożej Kalwaryjskiej. W czasie sumy pontyfikalnej odpustu Wniebowzięcia NMP ks. abp Marek Jędraszewski przekazał na ręce burmistrza miasta Augustyna Ormantego dekret ustanawiający papieża-Polaka patronem Kalwarii Zebrzydowskiej” – powiedział o. Tarsycjusz Bukowski.

Duchowny przypomniał też, że w ub.r. minęło 400 lat od śmierci Mikołaja Zebrzydowskiego, fundatora sanktuarium i założyciela miasta. Z tej okazji odbyła się poświęcona mu sesja naukowa.

Sierpniowe uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia NMP zostały zorganizowane zgodnie z obowiązującymi normami i zasadami sanitarnymi.

„Odbywały się procesje i nabożeństwa w bazylice i na dróżkach. Wydarzenia towarzyszące zostały odwołane” – dodał rzecznik.

5 września zmarł ks. kard. Marian Jaworski, emerytowany metropolita lwowski. Zgodnie z wolą spoczął 11 września w krypcie kaplicy obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej w bazylice.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zostało ufundowane na początku XVII w. przez rodzinę Zebrzydowskich. Od początku opiekują się nim Bernardyni. Równolegle z klasztorem wybudowano dróżki przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie.

PAP

drukuj