Polacy przeżywali Uroczystość Wniebowzięcia NMP

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest świętem całego Kościoła powszechnego, który czci w tej tajemnicy wiary, że Matka Boża została z ciałem i duszą wyniesiona do chwały w niebie. Przez to ukazuje nam, że każdy z nas jest powołany do osiągnięcia wiecznej szczęśliwości, że Boże obietnice wynikłe ze zmartwychwstania Chrystusa są prawdziwe i wypełniają się w życiu konkretnego człowieka.

Naród polski wspomina też 92. rocznicę Cudu nad Wisłą, która „porusza najbardziej wrażliwe struny polskich serc: patriotyzmu, miłości do Ojczyzny, przywiązania do prawdy i do wartości”, jak mówił nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore podczas uroczystości diecezjalnych w konkatedrze na warszawskiej Pradze. Matka Boża Zwycięska, której święto obchodzimy, jest bowiem główną patronką diecezji warszawsko – praskiej. 15.sierpnia odbyły się także okolicznościowe Msze Święte: w kaplicy na Cmentarzu Poległych w Ossowie, której przewodniczył bp Marek Solarczyk, oraz na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 roku w Radzyminie pod przewodnictwem ks. abp Henryka Hosera. W powiecie wołomińskim upamiętniono te historyczne wydarzenia także w rekonstrukcji Bitwy Warszawskiej – widowisku plenerowym pełnym dramaturgii i dynamicznych akcji, z udziałem doskonale przygotowanych rekonstruktorów w umundurowaniu z epoki, które niezmiennie zakończy się wielkim zwycięstwem żołnierzy polskich.

Centralne uroczystości Wniebowzięcia NMP odbyły się w polskim sanktuarium narodowym na Jasnej Górze. Modlitwie przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk, a homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. „W świetle prawdy Wniebowzięcia człowiek może zrozumieć siebie do końca. Może zrozumieć siebie, gdy pyta nie tylko skąd pochodzi, ale dokąd idzie, dokąd zmierza. Iść przed siebie to mieć świadomość celu (…) Wniebowzięcie uczy nas zaufania Bogu we wszystkim. Uczy nas, że miłość ludzka połączona z miłością i wolą Boga ocala” – powiedział Arcybiskup. Jest to także wydarzenie łaski, wołanie ludzkiego serca „sursum corda”. Przed obliczem Matki Bożej Częstochowskiej wspomniano także postać i słowa Prymasa Tysiąclecia Stefana kard. Wyszyńskiego, wzywając, aby nie zapomniano o zobowiązaniach Jasnogórskich Ślubów Narodu.

W diecezji zielonogórsko – gorzowskiej w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbyły się uroczystości odpustowe i dożynkowe połączone z aktem zawierzenia rolników Maryi. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył ks. kard. Joachim Meisner, metropolita Kolonii. Poza tym diecezjalne duszpasterstwo rolników przygotowało nabożeństwo różańcowe, katechezy dożynkowe oraz modlitwy dziękczynne za owoce pracy na roli.

W Toruniu o godz. 15.00 w kościele pw. świętej Katarzyny została odprawiona Msza Święta w intencji żołnierzy miejscowego garnizonu. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali na pobliski pl. Rapackiego, gdzie odbył apel ku czci poległych oraz koncert polskich pieśni narodowych. Zaś żołnierze stacjonujący na terenie diecezji bielsko – żywieckiej modlili się w sanktuarium w Rychwałdzie, gdzie polowej Mszy świętej przewodniczył bp Tadeusz Rakoczy. Powiedział on w homilii, że zwycięstwo oręża polskiego nad wojskami sowieckimi w bitwie warszawskiej 1920 r. jest niezwykłe nie tylko w znaczeniu militarnym, ale także duchowym, gdyż powstrzymało ekspansję ateistycznej ideologii.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a zarazem ordynariusz diecezji przemyskiej ks. abp Józef Michalik sprawował Mszę świętą odpustową z uroczystości w Starej Wsi, największym podkarpackim sanktuarium maryjnym. Tak też poświęcił pamiątkową tablicę ku czci ks. kard. Stefana Wyszyńskiego jako dar wdzięczności w 40-stą rocznicę powtórnej koronacji obrazu Starowiejskiej Matki Miłosierdzia.

Archidiecezja szczecińsko – kamieńska główne uroczystości odpustowe przeżywała w Nowym Warpnie koło Świnoujścia oraz w parafii Wniebowzięcia NMP w dekanacie Szczecin-Dąbie. Natomiast pobliska diecezja koszalińsko – kołobrzeska w Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej w Koszalinie przeżywała dziś XVI Diecezjalną Pielgrzymkę Małżeństw i Rodzin. Rozpoczęła się ona o godz. 10.00 modlitwą różańcową i koncertem zespołu „Tico Tico”. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył Biskup senior Stanisław Stefanek z Łomży, a po niej wszyscy uczestnicy mogli spotkać się na Festynie Rodzinnym – czasie pełnym radości i wspólnej zabawy. Jak powiedział bp Edward Dajczak, troska o rodzinę jest jednym z podstawowych zadań Kościoła, dlatego potrzeba tego spotkania w modlitwie z Maryją, aby umocnić się Jej nadzieją i miłością oraz prosić o wstawiennictwo za każdą polską rodzinę.

Ks. bp Grzegorz Kaszak, biskup diecezji sosnowieckiej, przewodniczył Mszy świętej odpustowej z konsekracją ołtarza w parafii katedralnej w Sosnowcu. Uroczystość ta była dziś transmitowana przez Radio Maryja i Telewizję Trwam. W sąsiedniej diecezji katowickiej ks. abp Wiktor Skworc nadał świętu patronalnemu dawnej cysterskiej świątyni w Rudach Raciborskich rangę wydarzenia metropolitalnego. Uzasadniając tę decyzję, pisze, że dziecięce zawierzenie Matce Bożej pragniemy wzbogacić kultem Maryi Wniebowziętej, którą Ojcowie Cystersi wybrali na swoją duchową Przewodniczkę. „W rudzkim obrazie Maryja odbiera cześć jako Matka Pokorna (…) Na zawsze jednak pozostanie Królową, której nawet nasze złote korony nie są w stanie dodać blasku, bo Ona ma go w sobie samej” – przekazuje metropolita katowicki. Natomiast ordynariusz łowicki ks. bp Andrzej Dziuba przewodniczył uroczystościom w sanktuarium w Suserzu, dokąd przybyły piesze pielgrzymki z ziemi żychlińskiej.

Głównym uroczystościom odpustowym diecezji legnickiej w Krzeszowie przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Jan Baxant, biskup litomierzycki, a uczestniczyli w nich pątnicy pieszej pielgrzymki z Legnicy, która przebiegała pod hasłem „Ad domum Marie”, co znaczy „Do domu Maryi”. Wcześniej pielgrzymi wzięli udział w wieczornej procesji z ikoną Matki Bożej Łaskawej po kalwarii krzeszowickiej oraz pasterce maryjnej o północy. Jak mówił ks. Mariusz Majewski, przewodnik grupy, cała droga wiedzie przez najważniejsze lokalne sanktuaria Maryi (Wilków, Wojcieszów, Kaczorów i Kamienna Góra). Jest to wskazanie, że Ona jest Matką w domu, którym jest nasz Kościół i obdarza wszystkich łaską, otrzymując ją też od Swego Syna, zaznacza kapłan.

Najdłuższy, bo aż tygodniowy odpust Wniebowzięcia NMP ma miejsce w sanktuarium maryjno – pasyjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. W ramach odpustu odbywają się tu trzy wielkie procesje: „Współcierpienia Maryi”, „Zaśnięcia i Pogrzebu” oraz „Wniebowzięcia i Triumfu NMP”. Każdego dnia pielgrzymi zanoszą do Boga przez wstawiennictwo Matki Bożej Kalwaryjskiej inną intencję modlitwy, obejmując nią cały Kościół powszechny – chorych i cierpiących, papieża, powołania kapłańskie i zakonne, naszą ojczyznę, polskie rodziny, młodzież, a także duszpasterzy i pielgrzymów sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Mszy świętej pontyfikalnej przy ołtarzu polowym 19. sierpnia przewodniczyć będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a po niej odbędzie się procesja z figurą NMP Wniebowziętej po pl. Rajskim. W archidiecezji krakowskiej uroczystość Wniebowzięcia Maryi świętowano także w Ludźmierzu, co było połączone z przygotowaniami do jubileuszu 50-lecia koronacji figury Matki Bożej. W dniu odpustu odbył się II Światowy Zjazd Górali Polskich oraz poświęcono tablicę Matki Bożej przekazującej berło biskupowi Karolowi Wojtyle.

W łódzkiej archikatedrze Mszy Świętej przewodniczył abp Władysław Ziółek, który przypomniał, że w obchodach Święta Wojska Polskiego nie można zapominać o religijnym wymiarze uroczystości. „Jest to niezwykłe dążenie Maryi do tego, co nie przemija, nie umiera” – mówił w homilii. Jest to prawda wiary, która staje naprzeciw człowieka chwiejnej wiary, który sam nie potrafi znaleźć sobie ani ratunku, ani nadziei, przynosząc ze sobą triumf i siłę życia, podkreśla abp Ziółek. Po Mszy świętej uroczystości przeniosły się na plac archikatedralny, a wzięły w nich udział władze województwa i miasta, kompania honorowe wojska, służby mundurowe oraz przedstawiciele łódzkich środowisk.

Diecezja siedlecka uroczystości odpustowe przeżywała w dwóch najważniejszych sanktuariach maryjnych tej ziemi, czyli w Kodniu, gdzie przewodniczył im metropolita białostocki abp Edward Ozorowski, oraz w Leśnej Podlaskiej, gdzie sumę pontyfikalną odprawił ordynariusz diecezji ks. bp Zbigniew Kiernikowski. W Sanktuarium Leśniowskim od rana parafianie i pielgrzymi mieli możliwość uczestniczyć w koncercie zespołu wokalno – instrumentalnego „Oratorium” pod dyrekcją ks. Lecha Gralaka oraz nabożeństwach ku czci Matki Bożej Wniebowziętej.

W Licheniu u Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski (diecezja włocławska) uroczystości mają charakter rodzinny. Rozpoczynają się one w Lesie Grąblińskim – miejscu objawień, a następnie przeniosą się do licheńskiej bazyliki, gdzie Mszę świętą odprawi wikariusz biskupi ks. prał. Wojciech Kochański. Oprócz święta Matki Bożej Wniebowziętej przypada tam teraz 39. Rocznica koronacji Cudownego Obrazu przez Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Natomiast w archidiecezji warmińskiej uroczystości odpustowe skupią się w trzech miejscach: we Fromborku, Świętej Lipce oraz w Gietrzwałdzie. W każdym miejscu przewidziany był bogaty program religijno – artystyczny ku czci NMP Wniebowziętej.

Cała Polska żyła dzisiejszym świętem, gdyż Maryja Wniebowzięta jest znakiem nadziei na osiągnięcie zbawienia w Bogu. Uroczyste Msze święte były odprawiane w każdym kościele, ponieważ święto to jest świętem całego Kościoła powszechnego, a także tzw. „świętem nakazanym”, które zobowiązuje katolików do uczestnictwa w liturgii Mszy świętej.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl