Polacy dziękują za pontyfikat Ojca św. Benedykta XVI

W czwartek, 28 lutego, w archikatedrze w Przemyślu zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna za pontyfikat Ojca św. Benedykta XVI. Będzie jej przewodniczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita przemyski ks. abp Józef Michalik. 

W tym samym dniu Msze św. dziękczynne odprawione zostaną również we wszystkich parafiach archidiecezji przemyskiej. W czwartek o godz. 20. Papież ustąpi z funkcji.

W wydanym zarządzeniu metropolita przemyski zaleca także „wytrwałą modlitwę o wybór nowego Papieża”. W tej intencji w kościołach archidiecezji „przynajmniej raz winna być sprawowana Msza św.”.

Z kolei w niedzielę 3 marca w kościołach archidiecezji, podczas Mszy św. przed błogosławieństwem, o dar mądrości dla kolegium kardynałów na czas konklawe odmawiana będzie litania do św. Józefa, patrona Kościoła.

Z chwilą rozpoczęcia okresu sede vacante, tj. od dnia 28 lutego godz. 20 aż do momentu ogłoszenia wyboru nowego biskupa Rzymu w modlitwie eucharystycznej nie wymienia się imienia Papieża, opuszczając ten fragment modlitwy wstawienniczej za Kościół – czytamy w zarządzeniu metropolity przemyskiego. 

11 lutego, podczas konsystorza w Watykanie papież Benedykt XVI ogłosił, że ustąpi 28 lutego o godzinie 20.

Po wielokrotnym rozważeniu w moim sumieniu w obliczu Boga nabrałem pewności, że moje siły z powodu zaawansowanego wieku nie wystarczą, by pełnić w odpowiedni sposób posługę Piotrową – powiedział wtedy Ojciec św. Benedykt XVI, który w kwietniu skończy 86 lat. 

Po rezygnacji Benedykta XVI w Stolicy Apostolskiej rozpocznie się sede vacante (łac. przy nieobsadzonej stolicy), która potrwa do wyboru nowego Papieża podczas konklawe. W tym okresie tymczasowo władzę przejmuje Kolegium Kardynalskie, a administrację Watykanu – kardynał kamerling.

Według źródeł historycznych jest to pierwszy przypadek dobrowolnej rezygnacji Papieża od XIII wieku, kiedy to ustąpił po kilku miesiącach pontyfikatu benedyktyński zakonnik Celestyn V. Nastąpiło to w grudniu 1294 roku.

PAP/RIRM

drukuj