Pierwsze przemówienie Ojca Świętego na ziemi koreańskiej

W Seulu zakończyła się ceremonia powitania Ojca Świętego Franciszka. Papież przybył do Korei Południowej z sześciodniową wizytą apostolską. Jest to jego trzecia zagraniczna podróż – po Brazylii i Ziemi Świętej.

Wizyta Ojca świętego rozpoczęła się od przywitania go na lotnisku przez prezydent, a także przedstawicieli władz oraz Kościoła. W ramach uczczenia tego wydarzenia rozległy się salwy. Później papież Franciszek udał się do nuncjatury apostolskiej.

Oficjalna ceremonia powitania odbyła się w ogrodach siedziby prezydent Korei w tzw. BLUE HOUSE.  Podczas spotkania Ojciec Święty zaznaczył, że jego wizyta ma dwa główne cele: Azjatyckie dni Młodzieży oraz ogłoszenie błogosławionymi 124 koreańskich męczenników.

– Te dwie uroczystości wzajemnie dopełniają się. Koreańska kultura dobrze rozumie godność i mądrość właściwe osobą starszym i szanuje ich rolę w społeczeństwie. My katolicy oddajemy cześć naszym poprzednikom, którzy ponieśli męczeńską śmierć za wiarę, ponieważ byli gotowi oddać życie za prawdę, którą uwierzyli i zgodnie z którą starali się żyć. Uczą nas oni życia w pełni dla Boga i dla dobra bliźniego – powiedział Papież.

Ojciec Święty odnosząc się do obecnej sytuacji na świecie podkreślił, jak ważne jest dążenie do pokoju, że jest to wezwanie dla każdego z nas. Zaznaczył, że pokój nie jest jedynie brakiem wojny, lecz „dziełem sprawiedliwości”. A sprawiedliwość nie wymaga, byśmy zapominali o minionych niesprawiedliwościach, ale byśmy przezwyciężali je przebaczeniem, tolerancją i współpracą – wyjaśnił Papież.

Pragnę, abyśmy wszyscy poświęcili te dni budowaniu pokoju, modlitwie o pokój, wzmacniając nasze zaangażowanie na rzecz jego realizacji – dodał.

W przemówieniu Ojciec Święty zwrócił się również do władz Korei.

– Ufam, że koreańska demokracja nadal będzie się umacniała i że ten naród będzie umiał być liderem, także w tak bardzo dziś niezbędnej globalizacji solidarności. Tej solidarności, której celem jest integralny rozwój każdego członka rodziny ludzkiej. 25 lat temu, podczas swojej drugiej wizyty w Korei, św. Jan Paweł II wyraził przekonanie, że przyszłość Korei będzie zależała od obecności pośród jej narodu wielu ludzi mądrych, prawych i głęboko duchowych. Przywołując dziś te słowa, zapewniam was o stałym pragnieniu koreańskiej wspólnoty katolickiej pełnego uczestnictwa w życiu narodu – zaznaczył Ojciec Święty. 

Jeszcze dzisiaj Papież spotka się z biskupami koreańskimi. W czasie swojej apostolskiej podróży spotka się także z rodzinami, które straciły swoich bliskich w katastrofie koreańskiego promu w kwietniu ub. r. Papież uda się również na cmentarz zabitych nienarodzonych dzieci. Wizyta w Korei Płd. zakończy się w poniedziałek – 18 sierpnia. Transmisję przeprowadza Radio Maryja i TV Trwam.

Przemówienie papieża [czytaj]

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl