fot. PAP/Andrzej Grygiel

Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich

Tysiące kobiet i dziewcząt – mimo deszczowej pogody – zgromadziły się w Piekarach Śląskich na swej dorocznej stanowej pielgrzymce. Witając pątniczki ks. abp Wiktor Skworc po raz kolejny poruszył wiele kwestii społecznych, m.in. znów apelował o wolne niedziele.

Doroczna pielgrzymka kobiet i dziewcząt do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich to – obok pielgrzymki mężczyzn – jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku. W wielu rodzinach pielgrzymowanie to tradycja, kultywowana od pokoleń.

Gościem tegorocznego spotkania jest ks. kard. Stanisław Ryłko, archiprezbiter Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie, który przewodniczy uroczystej Mszy św. na kalwaryjskim wzgórzu i wygłosi homilię. W modlitwach uczestniczą również biskupi z regionu.

Jak co roku, w tradycyjnym powitaniu skierowanym do kobiet, metropolita katowicki ks. abp Wiktor Skworc poruszył wiele kwestii społecznych, ważnych dla regionu i kraju.

Jednym z tematów, który – jak mówił metropolita – poruszany jest w Piekarach na przestrzeni ostatnich 50 lat, jest kwestia wolnej niedzieli.

„A te słowa, które tutaj kiedyś padły, z tego wzgórza: „niedziela jest Boża i nasza”, te słowa są hasłem naszego zmagania o niedzielę, o odzyskanie niedzieli przez rodzinę, przez społeczeństwo” – podkreślił.

Mówił, że „nie może się doczekać” debaty sejmowej i „odpowiedniej ustawy” ws. inicjatywy obywatelskiej „Solidarności” o ograniczeniu handlu w niedzielę. W tym kontekście zaapelował też do szefowej resortu pracy o „więcej empatii wobec kobiet, których symbolem są te z nich, które w niedziele zmuszane są do obsługi kas w supermarketach”.

„Rodzina potrzebuje nie tylko pomocy finansowej z programu 500 plus, ale także czasu dla siebie. Potrzebuje programu Niedziela plus” – dodał metropolita. Te słowa pątniczki przyjęły brawami.

Zdaniem ks. abp. Wiktora Skworca niepodejmowanie tej sprawy jest lekceważeniem stanowiska „Solidarności” oraz Konferencji Episkopatu Polski.

„Oczekujemy, że posłanki i posłowie z Górnego Śląska podejmą w Sejmie i Senacie działania, zgodnie ze znaną im w tej sprawie opinią wyborczyń i wyborców metropolii górnośląskiej” – powiedział.

Zwrócił się też do kobiet, by nieustannie same dbały o świąteczny i religijny charakter niedzieli w swych rodzinach.

W swym słowie powitania hierarcha podziękował zgromadzonym pątniczkom m.in. za ich „wychowawczą służbę w domowej i kościelnej szkole wiary”.

„To wy jesteście ewangeliczną solą tej ziemi” – apelował. Zachęcił też, by całymi rodzinami przygotowywały dzieci do sakramentów, m.in. do tzw. wczesnej Komunii Św.

Nawiązał również do kwestii wychowania dzieci, które „od zawsze było pierwszą troską kobiet”. Mówił, że wiele kobiet zastanawia się dziś, jak wychowywać dzieci w chrześcijańskiej wierze i nie ulegać współczesnym pokusom.

Jako przykład takiej pokusy ks. abp Wiktor Skworc podał internet – „wielkie dobrodziejstwo i jednocześnie zagrożenie”, przez które „coraz młodsze dzieci wpadają w uzależnienia”.

„Świat wirtualny zbyt często prowadzi do buntu, do izolacji od bezpośrednich relacji społecznych, często prowadzi do depresji, do arogancji, do agresji” – stwierdził. Zaznaczył jednak, że nie chodzi mu o walkę z internetem, ale o odpowiednie z niego korzystanie.

Ksiądz arcybiskup podniósł także kwestię trzeźwości i abstynencji alkoholowej, troski o zdrowie m.in. w zakresie zaprzestania nałogowego palenia papierosów, a także wspierania działalności pro live i tych związanych z duchową adopcją dziecka poczętego.

Ponadto hierarcha zaapelował o „mądre gospodarowanie pieniędzmi” oraz umiarkowanie, by nie kupować np. pod wpływem reklamy. To bowiem – dodał – może prowadzić do zadłużenia.

„Często ludzie w trudnej sytuacji – omamieni zapewnieniem na reklamowym plakacie, że te pożyczki są „od ręki”, „za darmo” – kiedy trzeba spłacać lichwiarskie odsetki, szukają pomocy w parafiach. Oczekujemy od rządu dalszych działań, aby zapewnić obywatelom bezpieczne usługi finansowe w legalnych, kontrolowanych przez państwo instytucjach” – mówił.

Dziękował też wiernym za wsparcie finansowe na rzecz Kościoła.

Podczas pielgrzymki ks. abp Wiktor Skworc przypomniał, że tegoroczną nagrodę „Lux ex Silesia” („Światło ze Śląska”) otrzymała prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz – literaturoznawczyni z Uniwersytetu Śląskiego.

Piekary Śląskie są ośrodkiem kultu maryjnego od kilkuset lat. Pierwsza pielgrzymka do słynącego z cudownych uzdrowień obrazu przybyła tam w 1676 r. Pielgrzymka kobiet i dziewcząt z całego regionu nadchodzi do Piekar w pierwszą niedzielę po uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (15 sierpnia), gromadząc co roku tysiące wiernych.

PAP/RIRM

drukuj