fot. diecezja.pl

Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich

Do sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich przybyli z coroczną pielgrzymką mężczyźni. Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosił metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski.

Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich to jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku. Do sanktuarium przybywają mężczyźni z całej Polski, wielu z nich w pieszych pielgrzymkach. W tym roku mottem pielgrzymowania było hasło „W mocy Bożego Ducha”.

– Dziś – to cytat papieski – pragnę wam powiedzieć: podnieście głowy i zobaczcie cel waszej drogi. Jeśli idziecie za Chrystusem, jeśli przewodzi wam Duch Święty, to nie może być innego celu, jak Dom Ojca, który jest w Niebie – mówił ks. abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, który przywołał słowa św. Jana Pawła II.

Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio.

– Za dwa tygodnie będę mógł spotkać papieża Franciszka i nie będę mógł zrobić niczego innego, jak powiedzieć mu, ile tu wiary, jaki tu rozmodlony lud Boży w Piekarach – zaznaczył nuncjusz.

W homilii ks. abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że „dziś znajdujemy się sytuacji, kiedy w przestrzeni medialnej i społecznej wiele się mówi o grzechach popełnionych przez wiernych Kościoła”.

– Zważywszy na pewne obiektywne fakty, wszyscy czujemy się zawstydzeni i upokorzeni z powodu postępowania tych osób duchownych, które sprzeniewierzyły się swemu kapłańskiemu lub zakonnemu powołaniu. Jednakże mówienie, że cały Kościół jest zły, jest po prostu nieprawdą, a przez to wielką krzywdą wyrządzaną ogromnej większości wspaniałych i gorliwych kapłanów – akcentował.

Metropolita krakowski cytując papieża Benedykta XVI przypomniał, że Kościół jest narzędziem, za pomocą którego Bóg nas zbawia. Bardzo ważne jest przeciwstawianie kłamstwom i półprawdom diabła pełnej prawdy. Kościół jest święty i niezniszczalny. W Kościele dzieje się bardzo wiele dobra – zaznaczył ksiądz Arcybiskup.

Także dzisiaj jest wielu ludzi, którzy pokornie wierzą, cierpią i kochają, w których ukazuje się nam prawdziwy Bóg, kochający Bóg – mówił ks. bp Marek Jędraszewski.

O Kościele – jak mówił dalej – „winniśmy myśleć z czcią – tak jak o Matce, mimo że jest on złożony także z ludzi grzesznych”. U stóp Matki Bożej Piekarskiej „uczymy się miłości do Kościoła, naszej matki” – dodał metropolita krakowski.

– Tutaj przypominamy sobie dawną, a równocześnie tak aktualną prawdę: o matce nigdy źle. Natomiast o jej dzieciach, gdy trzeba, trudną i bolesną prawdę należy odsłaniać. I czynimy to tylko i wyłącznie po to, aby dzieci, które ją – świętą Matkę Kościół – tak boleśnie swą niewiernością dotknęły, mogły przejrzeć, nawrócić się, na ile się da wynagrodzić za wyrządzone krzywdy, odpokutować – zaznaczył metropolita krakowski.

Stanowa pielgrzymka mężczyzn przybywa do Piekar Śląskich od 1947 r.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl