fot. PAP/EPA

Papież zaapelował o pomoc dla Bałkanów

Ojciec św. Franciszek zaapelował w środę o pomoc dla Bałkanów, gdzie w powodziach zginęło około 50 osób. Podczas audiencji generalnej w Watykanie mówił również o swej zbliżającej się pielgrzymce do Ziemi Świętej, kładąc nacisk na jej religijny charakter.

Zwracając się do kilkudziesięciu tysięcy osób obecnych na placu Świętego Piotra, Papież podkreślił, że sytuacja w dotkniętych żywiołem Bośni i Hercegowinie oraz Serbii jeszcze bardziej pogorszyła się w ostatnich dniach, a zniszczenia są ogromne.

„Zachęcam was do przyłączenia się do mojej modlitwy za ofiary i za wszystkie osoby dotknięte tym kataklizmem” – prosił Ojciec św. Franciszek.

Następnie dodał:

„Niech naszym braciom nie zabraknie naszej solidarności i konkretnego wsparcia ze strony wspólnoty międzynarodowej”. Franciszek poprosił również wiernych o modlitwę w intencji swej pielgrzymki do Ziemi Świętej, w którą wyrusza w sobotę. Odwiedzi Jordanię, Autonomię Palestyńską i Izrael. „To będzie podróż ściśle religijna” – oświadczył Papież.

Przypomniał, że najważniejszym jej celem jest spotkanie z ekumenicznym patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I w 50. rocznicę historycznego, pojednawczego spotkania Pawła VI z prawosławnym patriarchą Atenagorasem w Jerozolimie.

„Drugim powodem jest modlitwa o pokój na tej ziemi, która tak cierpi. Proszę was o modlitwę za tę podróż” – podkreślił Franciszek.

Apelował do wiernych o modlitwę za katolików w Chinach w związku z przypadającą w sobotę uroczystością Matki Bożej, czczonej w sanktuarium Sheshan w Szanghaju.

Zwracając się do Polaków przypomniał o obchodzonych w ostatnich dniach uroczystościach narodowych: uroczystości Matki Bożej Królowej Polski, Świętego Stanisława Biskupa Męczennika, a także urodziny Świętego Jana Pawła II oraz rocznica bitwy o Monte Cassino. Apelował, by były one przedmiotem naszej refleksji podczas nabożeństw majowych i okazją do umocnienia ducha wiary ojców. Papież prosił też polaków o modlitwę w intencji rozpoczynającej się w najbliższą sobotę papieskiej Pielgrzymki do Ziemi Świętej.

PAP/RIRM 

drukuj