fot. PAP/EPA

Papież Franciszek zaapelował, aby nie zaniedbywać modlitwy dziękczynienia

Ojciec Święty Franciszek podjął dziś w Watykanie temat modlitwy dziękczynienia. Podczas audiencji generalnej apelował, aby jej nie zaniedbywać.

Papież przywołał opis uzdrowienia dziesięciu trędowatych, z których tylko jeden wrócił, aby podziękować Jezusowi i uwielbić Boga za otrzymaną łaskę.

Biskup Rzymu wskazał, że na świecie są ludzie, którzy nie dziękują i tacy, którzy to czynią. Podkreślał, aby nie zaniedbywać dziękczynienia. Nauczał też, że „dziękuję”, które dzieli się ze wszystkimi, poszerza się w spotkaniu z Jezusem.

Papież zachęcał przy tym wiernych, by starali się zawsze trwać w radości spotkania z Jezusem, pielęgnowali radość i nieśli wdzięczność. Mówił również, co czynić, by słowo ,,dziękuję” stało się motywem przewodnim naszego życia.

– Modlitwa dziękczynienia zawsze zaczyna się od rozpoznania, że łaska poprzedza nas. Zostaliśmy pomyślani zanim nauczyliśmy się myśleć, zostaliśmy pokochani zanim nauczyliśmy się kochać, zaistnieliśmy z pragnienia zanim w naszych sercach pojawiło się pragnienie. Jeśli tak spojrzymy na życie, to „dziękuję” stanie się motywem przewodnim każdego naszego dnia – zaznaczył Papież Franciszek.

Zwracając się do Polaków Ojciec Święty zachęcał do tego, by nie oceniać mijającego roku tylko przez pryzmat doznanych cierpień.

– Drodzy bracia i siostry, zbliżając się do końca tego roku nie oceniajmy go jedynie przez pryzmat cierpień, trudności i ograniczeń spowodowanych pandemią. Dostrzeżmy dobro, jakie otrzymywaliśmy każdego dnia, bliskość i życzliwość ludzi, miłość naszych bliskich i dobroć tych, którzy nas otaczają. Dziękujmy Panu za każdą otrzymaną łaskę i patrzmy z ufnością oraz nadzieją w przyszłość, zawierzając się wstawiennictwu św. Józefa, patrona Nowego Roku. Dla każdego i każdej z was oraz waszych rodzin niech to będzie rok szczęśliwy i pełen łaski Bożej – powiedział Biskup Rzymu.

Papież wyraził też bliskość z ludnością Chorwacji, która ucierpiała w wyniku trzęsienia ziemi.

RIRM/TV Trwam News

drukuj