fot. PAP/PA

Papież wyraził zaniepokojenie napięciem w rejonie Zatoki Perskiej

Papież Franciszek wyraził w niedzielę zaniepokojenie wzrostem napięcia w rejonie Zatoki Perskiej i zaapelował do społeczności międzynarodowej o dołożenie starań na rzecz dialogu i pokoju.

Na zakończenie Mszy św. odprawionej w miejscowości Camerino we włoskim regionie Marche papież odniósł się do napięć, wywołanych w czwartek bliżej niezidentyfikowanymi atakami na dwa tankowce – japoński i norweski – w Zatoce Omańskiej. Na jednej jednostce doszło do eksplozji i pożaru, na drugiej również do wybuchu. Nie wiadomo, co je spowodowało. O ataki na tankowce USA, Wielka Brytania i Arabia Saudyjska oskarżają Iran.

„Śledzę z niepokojem zaostrzenie się napięć w Zatoce Perskiej” – powiedział Franciszek, nawiązując do tych wydarzeń.

Papież wyraził pragnienie, by „rozwiązano złożone problemy i konflikty na Bliskim Wschodzie”. Wystosował też „żarliwy apel do społeczności międzynarodowej o to, by podjęła wszelkie wysiłki, aby sprzyjać dialogowi i pokojowi”.

Przed modlitwą Anioł Pański Franciszek mówił też o obchodzonym w niedzielę Światowym Dniu Uchodźcy, ogłoszonym przez ONZ.

„Ten dzień zachęca do solidarności z mężczyznami, kobietami i dziećmi uciekającymi przed wojnami, prześladowaniami i łamaniem podstawowych praw” – podkreślił.

„Niech nasze wspólnoty kościelne i obywatelskie będą bliskie i pełne uwagi na ich potrzeby i ich cierpienia” – dodał papież.

PAP/RIRM

drukuj