fot. PAP/EPA

Papież prosi o modlitwę za ks. abp. Zimowskiego

Każdy z nas jest wezwany do niesienia światła Słowa Bożego i mocy wiary chorym i cierpiącym, a także tym, którzy się nimi opiekują – podkreślał w czasie rozważań przed modlitwą Anioł Pański Ojciec Święty Franciszek.

Papież nawiązał w ten sposób do obchodzonego w środę światowego dnia chorego. Jego Świątobliwość poprosił o modlitwę za ks. abp Zygmunta Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, który przebywa w szpitalu w Polsce. Ksiądz Arcybiskup zajmowała się przygotowaniami obchodów Dnia Chorego.

Ojciec Święty nawiązując do niedzielnej Ewangelii, podkreślał, że rzeczywistość uzdrawiania przez Chrystusa chorych zachęca nas do refleksji nad sensem i wartością choroby.  Do tej refleksji zachęca nas także Światowy Dzień Chorego, który będziemy obchodzić w najbliższą środę, we wspomnienie liturgiczne Matki Bożej z Lourdes. Papież pobłogosławił wszystkie inicjatywy przygotowane na ten dzień. Wezwał jednocześnie do modlitwy za ks. abp. Zygmunta Zimowskiego.

– W tym miejscu chciałbym wspomnieć przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, ks. abp. Zygmunta Zimowskiego, który będąc poważnie chory przebywa w Polsce. Zanieśmy modlitwę za niego, o jego wyzdrowienie, gdyż to on przygotował „Dzień Chorego”. A on w tym dniu towarzyszy nam w swoim cierpieniu. Módlmy się za ks. abp. Zimowskiego – mówił papież Franciszek.

Jego Świątobliwość podkreślał, że Kościół, zawsze uważał pomoc chorym za integralną część swojej misji, a osoby chore za uprzywilejowaną drogę spotkania Chrystusa, aby Go przyjąć i służyć Mu. Leczenie chorego, przyjęcie go, służba jemu oznacza służbę Chrystusowi, chory jest ciałem Chrystusa – nauczał Papież.

Dzieje się to również w naszych czasach, kiedy mimo wielorakich zdobyczy nauki, cierpienie wewnętrzne i fizyczne osób pobudza mocne pytania o sens choroby i cierpienia, a także dlaczego człowiek umiera – powiedział Ojciec Święty.

Chodzi tu o pytania egzystencjalne, na które działanie duszpasterskie Kościoła powinno odpowiedzieć w świetle wiary, mając przed oczyma Krzyż, w którym widnieje cała zbawcza tajemnica Boga Ojca, który z miłości do ludzi nie oszczędził własnego Syna.

– Każdy z nas jest wezwany do niesienia światła Słowa Bożego i mocy wiary tym, którzy cierpią i tym, którzy się nimi opiekują, rodzinom, lekarzom, pielęgniarkom, aby służba chorym była pełniona coraz bardziej humanitarnie, z wielkodusznym poświęceniem, ewangeliczną miłością, z delikatnościątłumaczył papież Franciszek.

Po modlitwie Anioł Pański Ojciec Święty apelował aby rządzący dołożyli wszelkich starań aby usunąć przyczyny handlu ludźmi. Papież nawiązał w ten sposób do obchodzonego dzisiaj Dnia Modlitwy i Refleksji na rzecz Walki z Handlem Ludźmi.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj