fot. PAP/EPA

Papież podczas pasterki: dzisiejszy świat potrzebuje czułości

Podczas pasterki w Watykanie papież Franciszek powiedział, że świat naznaczony przemocą, wojnami, nienawiścią i prześladowaniami potrzebuje czułości. Mówił, że światła Bożego Narodzenia nie dostrzegą ludzie pyszni, zarozumiali i zamknięci w sobie.

Papież w czasie Mszy św. w bazylice świętego Piotra przypomniał, że liturgia nocy wigilijnej przedstawia narodziny Zbawiciela jako światło przenikające i rozpraszające najgęstsze ciemności.

Również my, w tę błogosławioną noc, przyszliśmy do domu Boga, przechodząc przez ciemności otaczające ziemię, ale prowadzeni płomieniem wiary oświecającym nasze kroki i ożywiani nadzieją znalezienia wielkiego światła – podkreślił papież Franciszek.

Po zbrodni Kaina, który zaślepiony nienawiścią zadał śmiertelny cios bratu Ablowi „bieg dziejów został naznaczony przemocą, wojnami, nienawiścią, prześladowaniem” – dodał papież.

„Ale Bóg, który złożył swoje nadzieje w człowieku, stworzonym na Jego obraz i podobieństwo, oczekiwał. Czekał tak długo, że być może w pewnym momencie powinien był zrezygnować” – powiedział.

Bóg, stwierdził papież, cierpliwie oczekiwał w obliczu zepsucia ludzi i narodów, „ale Jego cierpliwa wierność jest mocniejsza niż ciemności i zepsucie”.

To na tym, mówił wiernym, polega nowina nocy Bożego Narodzenia.

Papież zachęcił wszystkich do zastanowienia się nad tym, czy mają odwagę, by z czułością przyjąć sytuacje trudne i problemy ludzi stojących obok.

„A może wolimy rozwiązania bezosobowe, być może skuteczne, ale pozbawione ciepła Ewangelii?” – pytał.

„Jak bardzo dzisiejszy świat potrzebuje czułości” – zauważył.

Odpowiedź chrześcijanina nie może być inna od tej, jaką Bóg daje naszej małości. Do życia należy podchodzić z dobrocią, z łagodnością – zaznaczał  papież Franciszek.

Wezwał do modlitwy o „łaskę czułości w najtrudniejszych sytuacjach życiowych, łaskę bliskości w obliczu każdej potrzeby, łagodności w każdym konflikcie”.

Światłość Bożego Narodzenia dostrzegli ludzie prości; „natomiast nie widzieli jej ludzie zarozumiali, pyszni, ustanawiający prawa według swoich osobistych kryteriów, ludzie przyjmujący postawę zamknięcia” – powiedział papież Franciszek.

Na początku pasterki kwiaty przed figurką Dzieciątka Jezus złożyło dziesięcioro dzieci w strojach krajów, które papież odwiedził ostatnio lub wkrótce odwiedzi. Wśród nich byli mali Koreańczycy i Filipińczycy. Następnie na zakończenie Mszy św. papież Franciszek w otoczeniu dzieci zaniósł figurkę do szopki w bazylice.

PAP/RIRM

drukuj