PAP/EPA

Papież Franciszek w uroczystość Zesłania Ducha Świętego: Potrzebujemy Ducha Świętego – On wprowadza szaleństwo w ład

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego papież Franciszek przewodniczył Mszy św. na Watykanie. Do zgromadzonych tysięcy wiernych mówił m.in., że „potrzebujemy Ducha Świętego, ponieważ On wprowadza szaleństwo w ład.

W homilii papież Franciszek akcentował, że Duch Święty nie jest, jak to mogłoby się zdawać, rzeczą abstrakcyjną; jest Osobą najbardziej konkretną, najbliższą, która zmienia nasze życie. Czyni to – jak wskazał Papież – wprowadzając w nie harmonię, ponieważ sam Duch Święty jest harmonią.

– Dzisiaj w pośpiechu, jaki narzuca nam nas czas, wydaje się, że harmonia jest usunięta na margines. Ryzykujemy, że pociągani z tysiąca stron, wybuchniemy opanowywani ciągłą nerwowością, która sprawia, że źle reagujemy na wszystko. Poszukujemy szybkiego rozwiązania. Jedna pigułka za drugą, by iść naprzód, jedna emocja za drugą, by poczuć, że żyjemy. Przede wszystkim potrzebujemy Ducha Świętego – on wprowadza szaleństwo w ład – wskazał Ojciec Święty.

Papież Franciszek podkreślał, że Duch Święty nie tylko wnosi harmonię w nasze wnętrze, ale także na zewnątrz, między ludźmi.

– Czyni nas Kościołem, składa różne części w jeden harmonijny „gmach”. Dobrze wyjaśnia to św. Paweł, kiedy mówiąc o Kościele, często powtarza słowo „różne”. Różne charyzmaty, różne działalności, różne posługiwania. Jesteśmy różni w różnorodności cech i darów. Duch rozdziela je fantazyjnie, nie wyrównując, nie ujednolicając, a wychodząc o tej różnorodności buduje jedność – zaznaczył.

Papież mówił też, że aby być duchowymi, aby cieszyć się harmonią Ducha, musimy postawić Jego spojrzenie przed swoim. Wówczas – jak dodał – rzeczy się zmieniają: z Duchem Świętym Kościół jest świętym ludem Bożym z misją zarażani radością innych braci i sióstr miłowanych przez tego samego Ojca.

W rozważaniach poprzedzających modlitwę Regina Celi Papież nawiązał do dziękczynienia za beatyfikację Michała Giedroycia, które odbyło się w Krakowie.

– Wczoraj w Krakowie odbyła się uroczystość dziękczynienia za potwierdzenie kultu bł. Michała Giedroycia, w którym uczestniczyli biskupi Polski i Litwy. Niech to wydarzenie zachęca Polaków i Litwinów do umocnienia więzi pod znakiem wiary i czci dla bł. Michała, który mieszkał w Krakowie w XV w., będąc wzorem pokory i ewangelicznej miłości – mówił Ojciec Święty.RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl