fot. PAP/EPA

Papież Franciszek w orędziu do dzieci: Jesteście radością ludzkości i Kościoła

W specjalnym orędziu do dzieci Ojciec Święty Franciszek napisał: „Jesteście radością ludzkości i Kościoła”. Ogłoszone przesłanie wystosował w związku z zapowiedzianym na 25 i 26 maja w Rzymie pierwszym Światowym Dniem Dzieci.

Papież napisał w orędziu : „Przypominacie nam, że wszyscy jesteśmy dziećmi i braćmi, i że nikt nie może istnieć bez kogoś, kto wprowadziłby go w świat, ani rozwijać się nie mając innych, których można obdarzać miłością i od których można ją otrzymywać”.

„Tak więc wy wszyscy, dziewczynki i chłopcy, będący radością waszych rodziców i rodzin, jesteście także radością ludzkości i Kościoła, w którym każdy jest jak ogniwo bardzo długiego łańcucha, rozciągającego się od przeszłości do przyszłości i ogarniającego całą ziemię” – dodał.

Zachęcił najmłodszych, by zawsze uważnie słuchali opowiadań swoich rodziców, dziadków i pradziadków.

„A jednocześnie nie zapominajcie o tych z was, jeszcze tak młodych, a którzy już zmagają się z chorobą i trudnościami, w szpitalu lub w domu, którzy są ofiarami wojny i przemocy, którzy cierpią głód i pragnienie, którzy żyją na ulicy, którzy są zmuszani do bycia żołnierzami lub uciekają jako uchodźcy, oddzieleni od rodziców, którzy nie mogą chodzić do szkoły, którzy są ofiarami gangów przestępczych, narkotyków lub innych form niewolnictwa, wykorzystywania” – zaapelował papież Franciszek.

Jak zaznaczył, dzieciom tym okrutnie odbierane jest dzieciństwo.

„Posłuchajmy ich, ponieważ w swoim cierpieniu mówią nam o rzeczywistości, z oczami obmytymi łzami i z tym nieustępliwym pragnieniem dobra, które rodzi się w sercu tych, którzy naprawdę widzieli, jak okropne jest zło” – dodał.

Papież wyjaśnił, że jako hasło Pierwszego Światowego Dnia Dzieci wybrał słowa Jezusa: „Oto czynię wszystko nowe”.

Podkreślił, że są one zachętą dla wszystkich, by byli „zwinni jak dzieci w uchwyceniu nowości wzbudzonej przez Ducha Świętego w nas i wokół nas”.

„Z Panem Jezusem możemy marzyć o nowej ludzkości i zaangażować się na rzecz bardziej braterskiego społeczeństwa, troszczącego się o nasz wspólny dom, poczynając od prostych rzeczy” – napisał.

Według Ojca Świętego świat przemienia się przede wszystkim poprzez małe rzeczy nie wstydząc się tego, że stawia się jedynie małe kroki.

Poprosił dzieci, by dzieliły się otrzymaną wiarą.

„Kiedy to, co otrzymaliśmy, zatrzymujemy tylko dla siebie, a nawet robimy awantury, aby otrzymać ten czy inny prezent, w rzeczywistości zapominamy, że największym darem jesteśmy my sami, jedni dla drugich: jesteśmy darem Boga” – dodał.

Zachęcił również do codziennej modlitwy.

„Jezus wzywa nas i chce, abyśmy wraz z nim byli głównymi bohaterami tego Światowego Dnia, budowniczymi nowego, bardziej ludzkiego, sprawiedliwego i pokojowego świata” – stwierdził Papież.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl