fot. flickr.com

Papież Franciszek udaje się w podróż apostolską do Birmy i Bangladeszu

Ojciec Św. Franciszek udaje się dziś w kolejną podróż apostolską do Azji. Tym razem odwiedzi Birmę i Bangladesz. W trakcie pobytu w tych krajach Papież zastanowi się m.in. nad problemem prześladowań Rohingjów. Poszczególne punkty pielgrzymki będą transmitowane w Radiu Maryja i TV Trwam.

Rohingjowie to muzułmańska grupa etniczna prześladowana w większości buddyjskiej Birmie i uciekająca masowo do Bangladeszu. We wspólnocie międzynarodowej dominuje opinia, że pada ona ofiarami „czystek etnicznych”. Mówi się też wręcz o „zbrodniach przeciwko ludzkości” popełnianych na tej mniejszości, czemu zaprzeczają władze Birmy. Kościoły obu krajów proszą Ojca św. Franciszka, by nie używał nazwy tej mniejszości. Ma to zapobiec zaognieniu sytuacji.

To niewątpliwie stawia wyzwanie przed Ojcem Świętym – przyznaje ks. prof. Jan Machniak z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Rozmówca Redakcji Informacyjnej Radia Maryja wskazuje też, że papież Franciszek w imię Chrystusa udaje się tam jako wysłannik pokoju.   

Jedzie po to, aby pokazać, że pokój jest możliwy. Sytuacja w Birmie jest bardzo napięta, ponieważ ludzie są tam prześladowani. Ojciec Święty przede wszystkim spotka się z prezydentem Birmy. Złoży również oficjalne wizyty. Planowana jest też Msza św. i spotkanie z katolikami. Jednak będzie również spotkanie z mnichami buddyjskimi. Tu Ojciec Święty widzi szansę, aby przypomnieć o wzajemnym szacunku ludzi, którzy w różny sposób wierzą w Boga. Peryferie świata, jak Birma czy Bangladesz, to najbiedniejsze kraje na świecie – mówi ks. prof. Machniak.

Do Birmy Ojciec Święty przybędzie w poniedziałek. Na ten dzień zaplanowano jednak tylko ceremonię powitania na lotnisku w Rangunie.

Do Bangladeszu papież Franciszek uda się w czwartek 30 listopada, gdzie będzie przebywał do soboty 2 grudnia. Podróż papieża do Azji jest jego 21. podróżą zagraniczną.

RIRM

drukuj