fot. flickr.com

Papież Franciszek: rodzina otwiera człowieka na wspólnotę ludzką

Ojciec Święty Franciszek mówił dziś w katechezie o głębokiej relacji między Kościołem a rodziną. W ten sposób nawiązał do odbywającego się w Rzymie synodu biskupów nt. rodziny.

Podczas audiencji generalnej w Watykanie Papież zwrócił uwagę, że rodzina podążająca drogą Pana ma fundamentalne znaczenie dla świadectwa o miłości Boga i dlatego zasługuje na całe poświęcenie, do jakiego zdolny jest Kościół. Podkreślił, że synod jest wezwany do zinterpretowania na dziś tej troski i opieki Kościoła.

Mówiąc o relacji między Kościołem a rodziną Ojciec Święty powiedział, że ma ona charakter nierozerwalny i ma też szerszą perspektywę, otwartą na dobro całej rodziny ludzkiej.

– Rodzina zaszczepia potrzebę więzi, wierności, szczerości, ufności, współpracy, szacunku. Zachęca do planowania świata, do zamieszkania i wiary w relację ufności, nawet w trudnych warunkach. Uczy szacunku do danego słowa, do poszczególnych osób, współdziałania przy ograniczeniach osobistych i wzajemnych – wskazał Papież.   

Ojciec Święty Franciszek zauważył, że mimo to rodzinie nie przyznaje się należytej wagi czy wsparcia. Zaznaczył, że Kościół rozpoznaje dziś, właśnie w tym punkcie, historyczny sens swojej misji w odniesieniu do rodziny i autentycznego ducha rodzinnego.

Można by rzec, że „duch rodzinny” jest dla Kościoła kartą konstytucyjną – powiedział i podkreślił, że Kościół jest i powinien być Bożą rodziną. Papież zachęcił też wiernych do modlitwy w intencji prac synodu. Następnie pozdrowił  pielgrzymów, w tym Polaków.

– Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. W sposób szczególny witam liczną grupę pracowników i wolontariuszy Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, jak również zakonników i zakonnice, którzy w różnych stronach świata prowadzą duszpasterstwo polskiej emigracji. Kochani, jednoczy was duch wiary i miłości Chrystusa, którego z zaangażowaniem usiłujecie nieść wszystkim, którzy potrzebują waszego materialnego i duchowego wsparcia. Matce Bożej Różańcowej, patronce dnia dzisiejszego, zawierzam was i tych, którym służycie. Jej matczyna opieka niech będzie dla was źródłem pokoju i siły. Niech Bóg błogosławi wszystkich was tu obecnych i waszych najbliższych – powiedział Ojciec Święty Franciszek.   

Na zakończenie wierni razem z Papieżem odmówili modlitwę Ojcze Nasz.

RIRM

drukuj