fot. PAP/EPA

Papież  Franciszek przybył do Sri Lanki

Ojciec Święty Franciszek rozpoczął swoją podróż apostolską na Sri Lankę. Trzydniowa wizyta Papieża w tym kraju ma wymiar szczególny, gdyż zakończyły się tam właśnie wybory prezydenckie.

Papieski samolot wylądował w stolicy Sri Lanki – Kolombo, chwilę przed godziną 4.30 czasu polskiego .

Na płycie lotniska papieża Franciszka przywitał nowo wybrany prezydent Sri Lanki wraz z małżonką, ksiądz arcybiskup Kolombo a zarazem przewodniczący episkopatu Sri Lanki, oraz tamtejsi księża biskupi. Radości z przybycia Jego Świątobliwości nie kryli również mieszkańcy Sri Lanki , w tym dzieci, które wręczyły Ojcu Świętemu girlandę z kwiatów oraz przygotowały na tę okazję specjalną pieśń.

Witając papieża Franciszka, nowy prezydent Sri Lanki, Maithripala Sirisena wyraził zadowolenie, że wizyta Piotra naszych czasów odbywa się na początku jego kadencji, stanowiąc błogosławieństwo dla powierzonej jemu odpowiedzialności. Ojciec Święty, dziękując za zaproszenie do Sri Lanki, znanej jako „Perła Oceanu Indyjskiego”, odniósł się do trwającej na Sri Lance przez 30 lat wojny domowej między Tamilami a większością syngaleską, która zakończyła się dopiero w 2009 roku.

– Nie jest to łatwe zadanie, by przezwyciężyć gorzkie dziedzictwo niesprawiedliwości, wrogości i nieufności, jakie pozostawił konflikt. Można tego dokonać jedynie zwyciężając zło dobrem oraz przez kultywowanie tych cnót, które sprzyjają pojednaniu, solidarności i pokojowi. Proces leczenia musi też obejmować dążenie do prawdy, nie po to, aby otwierać stare rany, ale jako niezbędny środek krzewienia sprawiedliwości, uzdrowienia i jedności – mówił Ojciec Święty.

Około godziny 9.00 czasu polskiego Papież spotka się z księżmi biskupami ze Sri Lanki, a potem w południe uda się do Pałacu Prezydenckiego na rozmowę z nowo zaprzysiężonym prezydentem Maithripalą Siriseną.

Na Sri Lance mieszka dwadzieścia milionów ludzi. Syngalezi stanowią 74 procent ludności a Tamilowie 20 procent. Syngalezi to głównie buddyści a Tamilowie – hinduiści. Katolicy stanowią około siedem procent obywateli.

Poszczególne punkty papieskiej podróży transmitują Radio Maryja i TV Trwam.

TV Trwam News/RIRM

drukuj