fot. PAP

Papież Franciszek przemówi do młodych na Polach Lednickich

Papież Franciszek skieruje do młodzieży zebranej w sobotę na Polach Lednickich (Wielkopolskie) swoje przesłanie. Tego dnia w XVII Spotkaniu Młodych Lednica 2000 weźmie udział ok. 80 tys. osób – poinformował na wtorkowej konferencji rzecznik organizatorów Franciszek Wołoch.

Transmisję z Pól Lednickich przeprowadzi TV Trwam.

Hasłem sobotniego spotkania jest „W imię Ojca”.

W tym roku organizatorzy chcą się skoncentrować na postaci ojca.

Chcemy ją pokazać w trzech wymiarach: Bóg jest naszym ojcem, każdy ma ojca i może nim być. To przypomnienie i wezwanie do uporządkowania relacji z ojcami, bez względu na to, czy żyją czy nie, czy mamy z nimi dobre czy złe stosunki – powiedział Wołoch.

Swoje słowo do młodzieży lednickiej skieruje papież Franciszek. Zdaniem organizatorów będzie to szczególne i godne uwagi wydarzenie. Starania zmierzające do nawiązania kontaktu i przygotowania przemówienia rozpoczęły się już po wyborze Franciszka. Młodzież wysłucha fragmentu środowej audiencji papieża, poświęconego i skierowanego do zebranych w Lednicy.

Dwa tygodnie temu otrzymaliśmy potwierdzenie, że papież skieruje do nas kilka słów. Jesteśmy bardzo zadowoleni, ponieważ udało się nam zachować papieski charakter spotkania. To dla nas wielki zaszczyt. Na pewno procentuje to, że spotykamy się już po raz 17., a Lednica nie wzięła się znikąd i zawsze papież kierował do nas słowo lub telegram – powiedział Wołoch.

W ubiegłych latach przesłania do uczestników spotkań kierowali Jan Paweł II i Benedykt XVI.

Zebrani na Polach Lednickich specjalnie dla papieża zatańczą „Tango Francesco”. Każdy z uczestników lednickiego spotkania otrzyma pamiątkową łyżeczkę z napisem „Ty karmisz nas do syta”. Ma ona symbolizować „troskę i opiekę, jaką obdarza nas ojciec – karmiciel rodziny”.

Spotkania młodych na Polach Lednickich odbywają się od 1997 roku. Uczestniczy w nich od kilkudziesięciu do ponad 150 tysięcy osób.

PAP/RIRM

drukuj