fot. PAP/EPA

Papież Franciszek o pandemii: Z tej sytuacji możemy wyjść tylko razem

„Nie lękajcie się” – to tytuł wywiadu z papieżem Franciszkiem dla włoskiego dziennika „La Stampa”, udzielonego w związku z pandemią koronawirusa. Jak podkreślił, teraz jest czas płaczu, „bo się cierpi”. „Z tej sytuacji możemy wyjść tylko razem” – dodał Ojciec Święty.

W opublikowanej w piątek rozmowie Papież powiedział, że zbliżające się Święta Wielkanocne należy przeżyć „ze skruchą, współczuciem i nadzieją”.

„I z pokorą, bo często zapominamy, że w życiu są <<ciemne strefy>>, mroczne momenty. Myślimy, że mogą przydarzyć się tylko komuś innemu. Tymczasem to jest mroczny moment dla wszystkich; nikt nie jest z tego wykluczony” – oświadczył Franciszek. Ocenił, że jest to czas „naznaczony przez ból i mrok, które weszły do domu (…). To sytuacja inna od tych, jakie przeżywaliśmy, także dlatego, że nikt nie może pozwolić sobie na spokój, każdy dzieli te trudne dni” – wskazał Ojciec Święty.

Zaznaczył, że przygotowania do świąt w duchu modlitwy i postu „ćwiczą nas w patrzeniu na innych z solidarnością, zwłaszcza na cierpiących, w oczekiwaniu na błysk światła, które oświetli na nowo wszystko i wszystkich”.

Papież zwrócił uwagę na znaczenie modlitwy w tej „trudnej, rozpaczliwej sytuacji”.

„Bóg przekazuje nam męstwo i bliskość” – dodał.

Zapytany, czy wierzący mogą znaleźć pocieszenie w tym czasie, odparł: „Nie chcę dokonywać rozróżnień między wierzącymi i niewierzącymi. Wszyscy jesteśmy ludźmi i jako ludzie płyniemy tą samą łodzią”.

„Tu się płacze, bo się cierpi. Wszyscy. Wspólna jest ludzkość i cierpienie” – zaznaczył.

Papież Franciszek zauważył, że pomaga „współpraca, poczucie odpowiedzialności i duch poświęcenia, jaki rodzi się w wielu miejscach”.

Przywołał usłyszaną w ostatnich dniach historię o zakażonej koronawirusem starszej kobiecie, która umierała w szpitalu w izolacji i chciała pożegnać się z bliskimi; stało się to możliwe dzięki pielęgniarce, która dała jej swój telefon i włączyła rozmowę wideo.

Jak podkreślił Papież, umierający potrzebują tego, by ktoś wziął ich za rękę, ostatniego gestu towarzyszenia.

„Wiele pielęgniarek i wielu pielęgniarzy spełnia to pragnienie, słuchając bólu samotności, biorąc za rękę. Ból tego, kto odszedł bez pożegnania, staje się raną w sercu tego, kto zostaje. Dziękuję tym wszystkich pielęgniarzom i pielęgniarkom, lekarzom i wolontariuszom, którzy mimo wyjątkowego zmęczenia pochylają się z cierpliwością i dobrocią serca, by zrekompensować wymaganą nieobecność rodziny” – powiedział Biskup Rzymu.

„Musimy myśleć o tym, że nadejdzie czas jak po wojnie. Nie będzie więcej <<innego>>, ale będziemy <<my>>. Bo z tej sytuacji możemy wyjść tylko razem” – oświadczył Ojciec Święty.

Zaapelował o budowę “prawdziwej solidarności”.

„Słowami-kluczami, by zacząć od nowa, będą: korzenie, pamięć, braterstwo i nadzieja” – oświadczył Papież.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl