Papież Franciszek: kto goni za nicością, sam staje się nicością

Podczas Mszy św. dla katechetów z całego świata w niedzielę w Watykanie papież Franciszek przestrzegał przed pokusą spoczęcia na laurach, wygodnictwa i pogoni za dobrobytem. „Kto goni za nicością, sam staje się nicością”- powiedział papież. 

W homilii w czasie Mszy św. na placu Świętego Piotra z udziałem ponad 100 tysięcy osób Franciszek mówił: „Jeśli rzeczy, pieniądze, światowość stają się centrum życia, to one biorą nas w posiadanie, a my tracimy naszą ludzką tożsamość”.

Papież pytał: „Dlaczego ludzie, może również i my, popadają w niebezpieczeństwo zamknięcia się w sobie, pokładania zaufania w rzeczach, które w końcu kradną nam twarz, nasze ludzkie oblicze?”.

To wszystko dzieje się wtedy, gdy tracimy pamięć o Bogu. Gdy brakuje pamięci o Bogu, wszystko spłaszcza się do +ja+, do mojego dobrobytu. Życie, świat, inni tracą wartość, nic już nie znaczą; wszystko sprowadza się do jednego wymiaru: posiadania – oświadczył papież Franciszek.

Papież przypomniał: „Jesteśmy stworzeni na Boży obraz i podobieństwo, a nie na obraz i podobieństwo rzeczy bądź bożków”.

Podkreślił, że katecheci muszą być osobami cierpliwymi i wytrwałymi, łagodnymi, zdolnymi do zrozumienia i miłosierdzia.

Podczas Mszy św. papież wymienił serdeczny uścisk z syryjskim prawosławnym patriarchą Antiochii Janem X, bratem jednego z dwóch biskupów, porwanych w kwietniu w prowincji Aleppo na północy Syrii.

Na zakończenie Mszy św. Franciszek pozdrawiając Jana X podkreślił: „Jego obecność zachęca nas do tego, by jeszcze raz modlić się o pokój w Syrii i na Bliskim Wschodzie”.

zobacz równieżHomilia papieża Franciszka wygłoszona do uczestników Międzynarodowego Kongresu Katechetycznego

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl