Papież Franciszek: Bóg przychodzi, aby zamieszkać z ludźmi

Niech Maryja wspiera nas w postanowieniu obdarzenia wszystkich naszą miłością, życzliwością i wielkodusznością – powiedział papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie. Ojciec Święty podkreślał, że atmosfera Adwentu coraz bardziej kieruje naszą uwagę na tajemnicę narodzin Jezusa, która rodzi dwa spostrzeżenia i wyzwania.

Pierwsze jest takie, że Bóg uniżył się, przychodząc na ziemię w postaci małego dziecka, narodził się w ubogiej grocie, a skoro tak, to także i my powinniśmy być pokorni, otwarci i wrażliwi na potrzeby braci.

Po drugie, jak wskazał papież Franciszek – Bóg przez Jezusa związał się z człowiekiem tak dalece, że stał się jednym z nas, a skoro tak, to w każdym człowieku mamy dostrzegać przychodzącego do nas Chrystusa.

– Narodziny Jezusa ukazują, że Bóg «postawił się» raz na zawsze po stronie człowieka, aby nas zbawić, aby nas podnieść z prochu naszych nieszczęść, naszych trudności, naszych grzechów. Stąd pochodzi wielki dar Dzieciątka z Betlejem. Energia duchowa pomagająca nam, by nie pogrążyć się w naszym trudzie rozpaczy, smutku, bo to jest energia, która rozgrzewa i przemienia serce. Narodziny Jezusa przynoszą nam w istocie Dobrą Nowinę, że jesteśmy niezmiernie i każdy z osobna miłowani przez Boga, a ta miłość nie tylko sprawia, że możemy Go poznać, daje ten dar, przekazuje go – mówił Ojciec Święty.

„Bóg przychodzi, aby zamieszkać z ludźmi, wybiera Ziemię jako swoje mieszkanie, aby być z człowiekiem i dać się znaleźć tam, gdzie człowiek spędza swoje dni w radości i cierpieniu” – akcentował Ojciec Święty.

Na zakończenie audiencji papież Franciszek tradycyjnie pozdrowił pielgrzymów z Polski:

„Pozdrawiam serdecznie Polaków: was tu obecnych, waszych rodaków w kraju i za granicą. Już wkrótce nasze serca przeniknie radość Wigilii i świąt Bożego Narodzenia. Zostawiając wolne miejsce przy wigilijnym stole pomyślmy o biednych, głodujących, samotnych, bezdomnych, zepchniętych na margines życia, doświadczonych wojną, zwłaszcza o dzieciach! W nich także obecny jest Jezus, Syn Boży, który stał się człowiekiem. Otwórzmy dla nich serca tak, by nasza radość stała się ich udziałem. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.”

 

RIRM 

drukuj