PAP/EPA

Panama: Papież spotkał się z chorymi na AIDS w kościelnym ośrodku pomocy

Papież Franciszek spotkał się w niedzielę w Panamie z chorymi na AIDS . Po Mszy św. kończącej Światowe Dni Młodzieży udał się do Domu Miłosiernego Samarytanina, siedziby kościelnej fundacji opiekującej się chorymi.

„Obojętność rani i zabija” – mówił papież w ośrodku założonym 15 lat temu i otaczającym opieką tych, którzy nie mają wsparcia rodzinnego i finansowego. W placówce tej mają zapewnioną kurację, opiekę, a także wsparcie psychologiczne i duchowe.

W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele oraz podopieczni innych kościelnych ośrodków dobroczynnych, między innymi z Ośrodka Jana Pawła II.

Papież Franciszek tłumaczył: „Bliźni to przede wszystkim oblicze, które spotykamy po drodze i którym dajemy się poruszyć i wzruszyć: przejść od naszych planów i priorytetów, i wzruszyć się głęboko tym, czym żyje dana osoba, aby uczynić miejsce i przestrzeń na naszej drodze”.

„Miłosierny Samarytanin, podobnie jak wszystkie wasze domy, ukazuje nam, że bliźni to przede wszystkim osoba, ktoś o konkretnej, realnej twarzy, a nie coś, co należy minąć i zlekceważyć, bez względu na jego sytuację. Jest to oblicze, które ukazuje nasze człowieczeństwo wiele razy cierpiące i zlekceważone” – oświadczył papież.

Taka postawa, wyjaśniał, „pięknie wyrywa życie z komfortu, ponieważ przypomina nam i stawia nas na drodze tego, co jest naprawdę ważne i uwalnia nas od banalizacji i uczynienia naszego podążania za Panem zbytecznym”.

Papież wyraził przekonanie, że w takich miejscach, jak ten ośrodek opieki i pomocy, można dotknąć milczącego i matczynego oblicza Kościoła; „oblicza – jak dodał- którego zazwyczaj się nie widzi i które mija się nie zauważając go”.

Franciszek dziękował za dawanie przykładu i za wielkoduszność.

PAP/RIRM

drukuj