5 września Dniem Solidarności z Afgańczykami

W niedzielę 5 września w Kościele w Polsce będzie obchodzony „Dzień Solidarności z Afgańczykami”. Z apelem do pasterzy i wiernych Kościoła katolickiego w Polsce o modlitwę i pomoc materialną dla Afgańczyków zwrócił się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki.

Niezwykła historia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w bretońskim Comblessac

Comblessac jest małą miejscowością we francuskiej Bretanii. W tamtejszym kościele znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Losy tego dzieła są niezwykłe. Obecność obrazu stała się inspiracją  do powstania projektu unikatowych fresków i założenia stowarzyszenia „Quo vadis – sur les pas des Polonais en Bretagne” („Dokąd idziesz? Śladami Polaków w Bretanii”). Ten projekt to kolejny polski symbol na bretońskiej ziemi.

„Wyjdź i walcz” – 4. dzień Festiwalu Życia 2021

Myślą przewodnią czwartego dnia Festiwalu Życia 2021 były słowa: „Wyjdź i walcz” – jak Abram, który wychodzi, by walczyć o swojego bratanka Lota, który dostał się do niewoli. Jest to moment ryzyka – Abram w jednej chwili rzuca na szalę wszystko, co posiada, również swoje życie, by ocalić to, co ważne.

Ks. bp Nicolas Brouwet: W Częstochowie mogłem zobaczyć głęboką wiarę Polaków

„Mój pierwszy pobyt w Polsce miał miejsce w lipcu 1980 r. Odbyłem tam cudowną podróż – przejeżdżając przez Częstochowę – gdzie mogłem zobaczyć głęboką wiarę Polaków. Wywarło to na mnie duże wrażenie. Widziałem w Polsce Kościół bardzo żywy, mimo surowości reżimu. Polacy otwarcie pokładali nadzieję w Panu” – powiedział portalowi polskifr.fr ks. bp Nicolas Brouwet, były ordynariusz diecezji Tarbes-Lourdes we Francji, a obecnie biskup nominat diecezji Nîmes.

Komunikat po obradach Rady Biskupów Diecezjalnych

Beatyfikacja Kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, wizyta Ad Limina polskich biskupów, Synod biskupów w Watykanie oraz sytuacja migrantów i uchodźców – to najważniejsze kwestie poruszone w komunikacie z Sesji Rady Biskupów Diecezjalnych, która miała miejsce na Jasnej Górze 25 sierpnia.

„Wyjdź i zostaw” – 3. dzień Festiwalu Życia 2021

W Kokotku odbył się 3. dzień Festiwalu Życia. Śledząc dalsze losy Abrahama, uczestnicy wydarzenia usłyszeli dziś wezwanie: „Wyjdź i zostaw”. Abram nie dyskutował z Bogiem – zaufał, wstał i poszedł. Po porannej modlitwie jutrzni, śniadaniu i muzycznej rozgrzewce uczestnicy festiwalu również zostali wezwani, by wstać i iść.