fot. Urszula i Andrzej Omylińscy

Zakończyła się Ewangelizacja w Beskidach. Za rok jubileuszowe spotkanie

Ostatnią, ósmą górę IX edycji Ewangelizacji w Beskidach  – Wielką Raczę (1236 m. npm) w Beskidzie Żywieckim – pielgrzymi, chętni do wspólnej modlitwy, zdobyli 21 sierpnia br. Za organizację spotkania odpowiedzialna była wspólnota z Rychwałdu Talitha Cum.

fot. Urszula i Andrzej Omylińscy

Tradycyjnie, w samo południe, odprawiona została liturgia eucharystyczna. Przewodniczył jej o. Bogdan Kocańda OFMConv – wikariusz parafii pw. MB Rychwałdzkiej; duszpasterz wspólnoty Talitha Cum. Uczestniczyli w niej także ks. Adam Wandzel – wikariusz w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bestwinie oraz ks. Zbigniew Macura – proboszcz parafii pw. MB Różańcowej w Skoczowie.

Rozpoczęto modlitwą Anioł Pański oraz Litanią do św. Józefa – głównego przewodnika tegorocznej edycji EwB jako „Bohatera drugiego planu”. Przed Eucharystią o. Bogdan powitał wszystkich uczestników.

„Tę najświętszą ofiarę będziemy sprawować za tych, którzy angażowali się w przygotowanie EwB. Podziękujemy Bogu za  dar  ich służby. Dzięki temu mogliśmy przez dwa miesiące wybierać się na różne szczyty, spotykać się razem na Eucharystii, dzielić się Słowem Bożym, braterstwem, przyjaźnią, nawiązywać   dobre relacje między nami. Za  wszystkich, którzy zadbali o to złożymy prośby   na ołtarzu Pana, o siły do tego, aby w następnym roku mogli podjąć starania przy organizacji X EwB. Będziemy się też modlić  w intencji potrzeb każdego z Was. A z potrzebami związane są emocje. Emocje występują wtedy kiedy jesteśmy w relacji, kiedy wchodzimy w komunię, w spotkanie. To spotkanie z Bogiem, z drugim człowiekiem poprowadzi nas do źródła życia. Aby tak było musimy najpierw stanąć w prawdzie” – mówił.

W wygłoszonym kazaniu o. Bogdan przypomniał tematykę wygłoszoną w EwB 2021: „Zaczynaliśmy na Stecówce od odkrycia św. Józefa jako Oblubieńca NMP, potem widzieliśmy go jako małżonka, jako ojca, głowę rodziny, robotnika czyli człowieka pracy, pielgrzyma wiary, człowieka najczystszego – i dodał: – Dzisiaj przypada nam na koniec, powiedzieć o tym, że był człowiekiem cichym”.

„Powinniśmy wysłuchać ciszy, jaka panuje wokół nas. Aby ją poznać trzeba ją przeżywać w sobie. Jest wielkim darem dla każdego z nas. Bez niej nie moglibyśmy odnaleźć swojej tożsamości. Nie moglibyśmy wejść w refleksję nad samym sobą.  A bez niej, nie zbudujemy relacji z drugim” – kontynuował.

fot. Urszula i Andrzej Omylińscy

W odróżnieniu od tych, którzy chcą być zawsze na pierwszym planie, ukazana została przez o. Bogdana postać św. Józefa.

„Zupełnie innym człowiekiem jest św. Józef – ten który się uniżył w cichości służby po to, aby nam pokazać jak to czynić. Uniżył się, oddając siebie jako przywódca służebny dla rodziny.  Jego tajemnica cichości jest związana z dwoma elementami wewnętrznymi, duchowymi: z pokorą i pokojem ducha. Nie ma cichości bez pokory i pokoju ducha. Czym jest pokora? Pokora to danie pierwszeństwa innym. Komu św. Józef dał pierwszeństwo? Oczywiście pierwszeństwo dał najpierw Panu Bogu, potem swojej żonie, następnie Jezusowi. Pokora dziś nie jest zbyt popularna dlatego, że wszyscy chcą być pierwsi i się rozpychają. Żeby być pokornym trzeba się zgodzić na to, by być bohaterem drugiego planu. Co to oznacza? Oznacza  to, że inny będzie przede mną. Zdumiewa św. Józef ponieważ przez swoją cichość rodzi pokorę, która jest początkiem poznania wielkości Boga. A on ucichł przed Jego majestatem” – mówił.

Wyjaśniając dalej tajemnicę cichości św. Józefa, o. Bogdan wskazał na zdanie napisane przez św. Jana Pawła II – odczytane zebranym na Wielkiej Raczy przez Bernadetę Targosz: „Miłości bez krzyża nie znajdziecie, a krzyża bez miłości nie uniesiecie”. Wtedy  o. Bogdan dodał: „Dla św. Józefa jako mężczyzny jego doświadczenie było wielkim krzyżem”.

fot. Urszula i Andrzej Omylińscy

Na zakończenie liturgii o. Bogdan krótko podsumował i podziękował wszystkim uczestnikom EwB 2021.

„Ewangelizacja w Beskidach nabiera nowego znaczenia, ponieważ  rozszerza się teren, z którego przybywają pielgrzymi. Obecnie są  uczestnicy z woj. śląskiego, małopolskiego i innych, a na początku byli tylko z Rychwałdu. Organizujemy jako fundacja RSC i wspólnoty, m.in. Talitha Cum, rajdy po górach dla kobiet i mężczyzn. Można te informacje znaleźć na FB. Wyjeżdżamy w Tatry, Beskidy na Słowację lub Czechy i z tego można skorzystać” – zachęcał kapłan.

Za rok  kolejna X edycja – jubileuszowa – Ewangelizacji w Beskidach.

fot. Urszula i Andrzej Omylińscy

Urszula i Andrzej Omylińscy/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl