fot. Urszula i Andrzej Omylińscy

Ewangelizacja na Groniu Jana Pawła II

Na siódme spotkanie ewangelizacyjne, tym razem na Groń Jana Pawła II w Beskidzie Małym, w ramach X edycji Ewangelizacji w Beskidach w sobotę 13 sierpnia br., przybyła liczna grupa miłośników górskich wędrówek. Deszczowa pogoda nie odstraszyła tych, którzy chcieli modlić się, słuchać Słowa Bożego, wyciszyć się i wielbić Boga na kolejnym górskim szczycie.

Spotkanie przy kaplicy poświęconej św. Janowi Pawłowi II przygotowała wspólnota Effatha  z Wadowic.

To wspólnota modlitewno-ewangelizacyjna. Jest nas ok. 30 aktywnie działających osób. Chcemy w naszym życiu kierować się duchowością Karmelu. Słuchamy Słowa Bożego, modlimy się, uczestniczymy w różnych kursach ewangelizacyjnych, rekolekcjach, wieczorach uwielbienia, posłudze miłosierdzia dla potrzebujących. Patronką naszej wspólnoty jest karmelitanka s. Miriam od Jezusa Ukrzyżowanego. Dzisiaj z radością posługujemy tu na szczycie na chwałę Panu w tak licznym gronie górskich pielgrzymów, mimo deszczowej pogody – mówiła „Gwiazdce Cieszyńskiej” Monika Niedziela ze wspólnoty Effatha, zaangażowana w organizację wydarzenia.

Dodała, że do uczestnictwa w tym wydarzeniu przygotowania trwały również od strony muzycznej i duchowej tak, aby ten czas służył umacnianiu wiary.

fot. Urszula i Andrzej Omylińscy

Wśród pielgrzymów była również Mariola Pysno z Bielska-Białej, która zaznaczyła, że na szczyt uczestnicy wchodzili szlakiem  białych serc, czyli szlakiem Jana Pawła II.

– Było to, bez wątpienia, wielkie wzruszenie. Przypominały mi się wszystkie momenty, kiedy mogłam widzieć, słuchać, oglądać św. Jana Pawła II podczas relacji z pielgrzymek i spotkań w  Watykanie. To było głębokie przeżycie. Na EwB staram się chodzić co roku, choć nie na wszystkich szczytach byłam. Jest to dla mnie czas umacniania mojej wiary, ale też świadczenia o wierze, bo czasem na szlakach spotykamy różnych ludzi. Choćby samą koszulką organizacyjną, postawą, byciem, uczestnictwem w Eucharystii, dajemy jakieś świadectwo. Staram się to czynić osobiście. Odczuwam radość ze spotykania ludzi, którzy żyją dla Jezusa, tak jak ja – wyjaśniła uczestniczka Mariola Pysno.

fot. Urszula i Andrzej Omylińscy

Mszy Św. poprzedzonej modlitwą w intencji małżeństw i rodzin przewodniczył ks. Przemysław Pliszczyński z Karmelu w Wadowicach w koncelebrze z o. Bogdanem Kocańdą OFM Conv  z Rychwałdu i ks. Mikołajem Krzyżowskim z Sopotni Wielkiej. Kazanie wygłosił ks. Przemysław Pliszczyński, w którym koncentrował się na prawie do niesienia krzyża. Jest ono jednym z 25 praw i zasad budowania pięknych więzi małżeńskich w opracowaniu o. Bogdana Kocańdy. Wyjaśnił, że chrześcijanin  ma kroczyć śladami Pana Jezusa i tak jak Jezus ma brać swój krzyż, nie unikać trudów, bo one potrafią nas hartować i nierzadko być okazją do wzrostu wiary. Dzięki trudom szukamy nowych rozwiązań, zdobywamy nowe umiejętności, po prostu wzrastamy. Często jest tak, że nie widać gołym okiem sensowności trudu, ani sensu naszego cierpienia. Niesienie krzyża nie zawsze jest ponoszeniem konsekwencji podejmowanych decyzji, a raczej zgodą na rzeczy, które są od nas niezależne,  które  nas zaskakują, na które nie mamy wpływu, a są trudne. Nie mamy wtedy szukać, ani wymyślać nowe kolejne cierpienia, ale przyjmować je z pokorą, łagodnością jak Matka Najświętsza.

fot. Urszula i Andrzej Omylińscy

Kontynuując duchowny stwierdził, że Pan Bóg nie jest tylko widzem w teatrze naszego życia.

To nie jest tak, że nas tylko ogląda i ewentualnie nam kibicuje, żebyśmy sobie poradzili. Pan Bóg uczestniczy bardzo aktywnie w trudzie dźwigania naszego codziennego krzyża.  Zapamiętajcie sobie to, że Bóg  wzmacnia plecy do dźwigania krzyża codzienności. Z takim wsparciem, z krzyżem sobie poradzimy – zakończył kaznodzieja.

fot. Urszula i Andrzej Omylińscy

Muzyczną oprawę modlitwy zapewnił zespół członków Effathy. Po Eucharystii pielgrzymi modlili się za mieszkańców 4 stron świata. Kapłani namaszczali wiernych rychwałdzkim olejkiem radości i błogosławili małżonkom. Każdy uczestnik ewangelizacji mógł otrzymać obrazek Rodziny Świętej z modlitwą Jana Pawła II w intencji rodziny.

fot. Urszula i Andrzej Omylińscy

Na finalne spotkanie ewangelizacyjne X edycji zaproszono chętnych na szczyt Magurki Wilkowickiej na godz. 12.00 w sobotę dn. 20 sierpnia br.

Urszula i Andrzej Omylińscy/gwiazdkacieszynska.pl

drukuj