Międzyreligijny Marsz Solidarności z Ukrainą

Ks. bp Roman Pindel zaprasza na Międzyreligijny Marsz Solidarności z Ukrainą, który odbędzie się na Placu Bolesława Chrobrego w Bielsku-Białej w sobotę, 5 marca, o godzinie 19.30. Zaproszenie skierowane jest do przedstawicieli różnych religii, wyznań chrześcijańskich, władz centralnych i samorządowych, wszystkich wiernych świeckich, sióstr zakonnych, zakonników oraz księży.

Ks. abp S. Gądecki: Gdzie następuje naruszenie Boskiego porządku przez świadome działanie człowieka, tam świat staje się miejscem podziału i rozlewu krwi

Pokój jest nieodzowny w Ukrainie; wojna to wielki dramat – mówił w homilii podczas Mszy św. w Środę Popielcową w katedrze w Poznaniu ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski. Odczytał też dramatyczny list lwowskiego biskupa, ks. bp. Edwarda Kawy, do biskupów i katolików Niemiec, Rosji i Białorusi: „Dlaczego milczycie, kiedy nas zabijają?” – napisano w nim.

[TYLKO U NAS] Ks. dr J. Chyła: Wielki Post jest nam dany, abyśmy odkryli prawdę o Bogu, o człowieku, o świecie, żebyśmy byli zjednoczeni z Jezusem Chrystusem i Jego krzyżem

W tej chwili uświadamiamy sobie, że człowiek w swojej pysznej optyce uzmysławia sobie, iż jest kruchy. Są czynniki niezależne od nas i wtedy mamy poczucie pewnej bezsilności. To z kolei jest zaproszenie, żeby swoje doświadczenie złączyć z Chrystusem i odpowiedzieć na Jego apel, prośbę, zaproszenie. (…) Wielki Post jest nam dany, abyśmy odkryli prawdę o Bogu, o człowieku, o świecie, żebyśmy byli zjednoczeni z Jezusem Chrystusem i Jego krzyżem – powiedział ks. dr Janusz Chyła, teolog, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie,  proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach, w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Ks. abp S. Gądecki: Głównym narzędziem walki, jakim dysponują ludzie wierzący, jest broń duchowa

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki, wygłosił we wtorek orędzie w związku rozpoczynającym się Wielkim Postem oraz obchodzonym dziś, w Środę Popielcową, dniem postu i modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie. Episkopat poprosił o włączenie się w modlitwę wszystkich wiernych oraz o wsparcie materialne dla ofiar rosyjskiej inwazji.

Ks. J. Dargiewicz pracujący 16 lat na Ukrainie: Najbardziej potrzebna jest teraz modlitwa. Trzeba zanosić alarm do Boga. Sami nie damy rady, ale z Bogiem możemy wszystko

Ks. Jan Dargiewicz to kapłan, który 16 lat pracował w Odessie na Ukrainie. Od października 2021 roku posługuje w diecezji ełckiej, ale – jak sam mówił – „jego praca na Ukrainie nigdy się nie skończyła”. Obecnie pomaga oddziałowi Caritas diecezji ełckiej. Duchowny zaznaczył w rozmowie z portalem radiomaryja.pl, że „najbardziej potrzebna jest modlitwa. Trzeba zanosić alarm do Boga. Zakładać krucjaty różańcowe, bo tylko tak możemy pokonać szatana. Sami nie damy rady, ale z Bogiem możemy wszystko”.

Kościół jest ze swoim ludem. Księża na Ukrainie służą wiernym duchowo i społecznie

Kościół na Ukrainie nie pozostał bierny w obliczu wojny. Kapłani pozostali ze swoim ludem. „Wierzymy, że tak jak po nocy przychodzi dzień, po śmierci zmartwychwstanie, tak też po tej strasznej wojnie nastąpi zwycięstwo Ukrainy” – powiedział w przesłaniu wideo ksiądz arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, ks. abp Światosław Szewczuk.