fot. rkc.in.ua

[TYLKO U NAS] Ks. bp P. Gonczaruk o zawierzeniu Ukrainy i Rosji Matce Bożej: To znak, że Bóg wchodzi w naszą rzeczywistość i wypędza szatana

Rosja ze sobą niesie kłamstwo i śmierć, a to jest wyraźny znak szatana. Kiedy Papież poświęci Ukrainę i Rosję Niepokalanemu Sercu Maryi, to jest znak, że przychodzi prawda i życie. To jest znak tego, że Bóg wchodzi w naszą historię, Bóg wchodzi w naszą rzeczywistość i wypędza demona, szatana – mówił w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja ks. bp Paweł Gonczaruk, ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie.

Gość „Aktualności dnia” zaznaczył, że wskutek rosyjskiej inwazji ucierpiało wiele miast. Niektóre, mniejsze z nich, dosłownie zostały zrównane z ziemią.

– Izium już prawie jest zniszczony, już nie ma Bachmutu. Jest bardzo dużo miast, miasteczek, które po prostu zniknęły z mapy. Zginęło bardzo dużo ludzi dlatego, że Rosja postawiła sobie cel, by miasto, które się nie poddaje, zniszczyć całkowicie, razem z całą infrastrukturą, razem z całą ludnością – podkreślał duchowny.

Charków, czyli miasto, w którym obecnie przebywa rozmówca Radia Maryja, także codziennie jest bombardowany. Ks. bp Paweł Gonczaruk zaznaczył, że Rosjanie nie mają żadnych zasad, jeśli chodzi o prowadzenie wojny.

– Oni nie trzymają się żadnych zasad, np. specjalnie strzelają do karetek pogotowia. Jak wywozi się rannych czy chorych cywilnym samochodem, to jest większa szansa wyjechać i się uratować niż karetką pogotowia. Oni specjalnie niszczą te samochody, rozumiejąc, że tam są lekarze, że tam są ludzie chorzy czy ranni. Robią wszystko, żeby niszczyć – wskazał kapłan.

Pomimo rosyjskiego terroru, ludność nie poddaje się najeźdźcy i pomaga sobie nawzajem. Ukraińcom pomagają także inne kraje, w tym w ogromnej mierze   Polska. Ich obywatele organizują zbiórki, przyjmują uchodźców czy wspierają tamtejszy Kościół. Ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej wyraził swoją wdzięczność wobec wszystkich Polaków.

– Pokazali, że Polska to jest wielki naród. Wielki naród, bo ma wielkie serce. Otrzymujemy bardzo dużo pomocy. Dzięki tej pomocy możemy tutaj wesprzeć naszych współobywateli. Jako Kościół, jako biskupi, jako księża, jako siostry zakonne jesteśmy z nimi dlatego, że jesteśmy wzięci z ludzi i dla ludzi ustanowieni. Nie możemy ich zostawić, nie możemy szukać sobie bezpiecznego miejsca. Mamy być z nimi w tym wszystkim, co oni przeżywają. To jest też pewien sposób głoszenia Ewangelii – mówił ks. bp Paweł Gonczaruk.

Bardzo ważna jest także sama obecność Kościoła i pomoc duchowa. W piątek, w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Rosja i Ukraina zostaną zawierzone przez Ojca Świętego Franciszka Matce Bożej.

– To, że Papież poświęci Ukrainę i Rosję Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny, to dla nas jest wielki znak Bożej obecności i Bożego zwycięstwa, dlatego że Maryja jest znakiem Bożego zwycięstwa (…) To, co się wydarzy jutro, to jest znak tego, że Bóg wchodzi w naszą historię, Bóg wchodzi w naszą rzeczywistość i wypędza demona, szatana – podkreślił duchowny.

Wskazał, że w działaniach Rosji widać działanie złego ducha.

– Rosja ze sobą niesie kłamstwo i śmierć, a to jest wyraźny znak szatana. On jest kłamcą i niesie ze sobą śmierć. Kiedy Papież poświęci Ukrainę i Rosję Niepokalanemu Sercu Maryi, to jest znak, że przychodzi prawda i życie – Bóg, który jest prawdą i życiem – zaznaczył gość Radia Maryja.

Całość rozmowy z ks. bp. Pawłem Gonczarukiem jest dostępna [tutaj]

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl