Ks. abp M. Jędraszewski: Każde kłamstwo zostanie zwyciężone

Każde kłamstwo – czy to będzie kłamstwo katyńskie, czy smoleńskie, czy teraz dotyczące Ukrainy – zostanie zwyciężone, bo są, Bogu dzięki, „ludzie i narody, które potrafią – nawet w czasach najtrudniejszych – wybrać wolność i obronić prawdę” – mówił ks. abp Marek Jędraszewski podczas liturgii Niedzieli Palmowej w katedrze na Wawelu.

Ewangelia na niedzielę: Z jakiej perspektywy patrzysz?

Ewangeliczny tekst na Niedzielę Palmową można czytać z dwóch perspektyw – zmierzając na Golgotę albo z jej szczytu. Z ludzkiego punktu widzenia odczuwamy coraz większą ciemność, a z perspektywy Ukrzyżowanego coraz więcej światła. Drugą perspektywę proponuje w komentarzu na Niedzielę Palmową ks. Krzysztof Wons.

Ks. abp W. Depo: Bierność wobec agresji tylko rozzuchwala tego, który jest ludobójcą. Żyjąc w zgodzie z przykazaniem >>Nie zabijaj<<, mamy prawo bronić swojego życia

Polska Agencja Prasowa przeprowadziła wywiad z metropolitą częstochowskim na temat bieżącej sytuacji na świecie. „W wypadku konfliktu zbrojnego Ukraina po to zabezpiecza swoje granice, żeby postawić tamę złości i pysze agresora. Czasem bierność wobec agresji tylko rozzuchwala tego, który jest ludobójcą. Żyjąc w zgodzie z przykazaniem >>Nie zabijaj<<, mamy prawo bronić swojego życia” – powiedział ks. abp Wacław Depo.

Droga krzyżowa Jezusa. Ks. bp Ignacy Dec: Do której grupy należymy? Grona płaczących niewiast czy może oprawców?

Jeżeli przyjmiemy, że droga krzyżowa Pana Jezusa trwa nadal w Jego uczniach, to trzeba by zapytać, jacy ludzie są dziś reprezentantami tamtych grup ludzi, którzy podążali z Jezusem niosącym krzyż na Golgotę (…). Każdy z nas niech postawi sobie pytanie, do której grupy  należy; czy jestem kimś z grona niewiast, może Weroniką, Marią Magdaleną, jedną z płaczących niewiast; może Szymonem z Cyreny, czy Janem Ewangelistą, a może czasem wcielam się także w rolę gapiów, kibiców, czy może nawet oprawców? – mówił ks. bp Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej, podczas kazania pasyjnego wygłoszonego w Świdnicy.

[TYLKO U NAS] Ks. bp J. Sobiło z Ukrainy: Trzeba było śmierci naszych przywódców w 2010 r., żeby świat zrozumiał, czym był Katyń. Być może teraz trzeba tylu ofiar, by zrozumiano, czym jest mentalność sowiecka sformowana przez KGB i NKWD

Idzie czas oczyszczenia Europy i świata. Wreszcie wszyscy zobaczą, czym jest Rosja. Tak jak trzeba było śmierci naszych przywódców na czele z panem Lechem Kaczyńskim w 2010 r., żeby świat wreszcie zrozumiał, czym był Katyń, być może teraz trzeba tylu ofiar, by świat zrozumiał, co to znaczy Związek Radziecki, który, chociaż się rozpadł, to pozostawił sowiecką mentalność, sformowaną przez KGB, NKWD, służby specjalne. Dzisiaj robią to samo, co 100 lat temu. Można by było uniknąć tych ofiar, gdyby wśród przywódców europejskich było mniej strachu – wskazał ks. bp. Jan Sobiło, biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Wielkanoc bez Granic

Instytut Myśli Schumana po raz szósty realizuje projekt Wielkanoc bez Granic. Inicjatywa polega na przyjęciu do domu na świąteczny posiłek cudzoziemców, którzy studiują lub pracują w Polsce. Celem jest pomoc takim osobom w poznawaniu naszej kultury, tradycji i religii.

Tablica o. Mariana Żelazka w Muzeum KL Dachau

Z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych wykonana została tablica upamiętniająca o. Mariana Żelazka SVD, która oczekuje na odsłonięcie w Muzeum KL Dachau. Widnieje na niej napis w języku polskim i angielskim: „Nie jest trudno być dobrym, trzeba tylko chcieć”, przypisywany Kapłanowi. O. Marian Żelazek był więźniem niemieckiego obozu Dachau. Poświęcił swoje życie Bogu i służbie chorym na trąd w Indiach. 

„Świat myśli bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. O czym warto jeszcze powiedzieć?” – cykl wykładów w Poznaniu

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” zaprasza do Poznania na cykl wykładów pod tytułem: „Świat myśli bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. O czym warto jeszcze powiedzieć?”. Wygłasza je prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk, historyk Polskiej Akademii Nauk i felietonista Radia Maryja. Inauguracja comiesięcznych spotkań nastąpiła 6 kwietnia.