XIV Ogólnopolski Tydzień Biblijny

W dzisiejszą niedzielę rozpoczyna się XIV Ogólnopolski Tydzień Biblijny. W tym roku przeżywamy go pod hasłem „Posłani z darem pokoju Jezusa zmartwychwstałego”. Organizatorem przedsięwzięcia jest Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II. Patronat honorowy sprawuje Konferencja Episkopatu Polski (KEP) oraz premier RP, natomiast patronat medialny nad wydarzeniem objęło i TV Trwam.

Przesłanie św. Joanny Beretta Molla

W parafii pw. św. Antoniego w Toruniu uczczono dziś obrończynię życia, patronkę lekarzy, małżeństw, rodzin, dzieci poczętych i matek w stanie błogosławionym – św. Joannę (Giannę) Beretta Molla. W tym roku mija 100. rocznica jej urodzin i 60. rocznica jej śmierci.

[TYLKO U NAS] Ks. prał. dr S. Kęszka: Duchowieństwo polskie było klasyfikowane jako wróg III Rzeszy, jako więzień polityczny, który zagraża ówczesnemu systemowi

Duchowieństwo polskie było klasyfikowane jako wróg III Rzeszy, tzn. więzień polityczny. Każdy ksiądz, kleryk, diakon, zakonnik otrzymywał czerwony trójkąt i literę „P” – „Polen” (więzień polityczny). Więźniowie byli numerowani, tracili imię i nazwisko, ponieważ chciano pozbawić ich godności, jak i wszelkich cech ludzkich, osoby myślącej i klasyfikowano ich jako więźnia politycznego, czyli tego, który zagrażał ówczesnemu systemowi III Rzeszy – zaznaczył ks. prał. dr Sławomir Kęszka, delegat biskupa kaliskiego ds. podtrzymywania pamięci o męczeństwie duchowieństwa polskiego, w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

Katolicyzm był wyznaniem najsurowiej represjonowanym przez niemiecki nazizm – wskazuje dr Paweł Więckowski, historyk z Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Dziś przypada ogólnopolski Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. Szacuje się, iż pomiędzy 1939 a 1945 rokiem z rąk Niemców w wyniku publicznych egzekucji i zesłania do obozów koncentracyjnych zginęło ok. 3000 duchownych. Z kolei w latach 1939-1941 Sowieci zamordowali 1000 księży katolickich i ok. 870 duchownych innych wyznań.

[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: Krzyż daje siłę do tego, by nie dać się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężać

Poprzez obecne doświadczenie Krzyża dokonuje się w sposób cichy – i miejmy nadzieję, że trwały – pojednanie między narodem polskim a ukraińskim, bo to Krzyż jest znakiem miłosierdzia. Krzyż daje siłę do tego, by nie dać się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężać. Staliśmy się tego świadkami. Jesteśmy wręcz uczestnikami tego zwycięstwa krzyża – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, etyk, wykładowca akademicki, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie TV Trwam.