fot. PAP/EPA

Ojciec Święty Franciszek: Przezwyciężenie wszelkich form nierówności to warunek prawdziwej wolności

O przezwyciężeniu wszelkich form nierówności jako warunku prawdziwej wolności mówił w przemówieniu do władz, społeczeństwa i korpusu dyplomatycznego Tajlandii Ojciec Święty Franciszek. 

Tajlandia to pierwszy etap papieskiej podróży do Azji. W południe Ojciec Święty przewodniczył Mszy świętej na Stadionie Narodowym w Bangkoku. W homilii Papież mówił o pladze prostytucji i handlu ludźmi, z jaką każdego dnia boryka się ten kraj.

– Myślę szczególnie o tych dzieciach i kobietach narażonych na prostytucję i handel, oszpeconych w swojej najbardziej autentycznej godności; o tych młodych niewolnikach narkotyków i nonsensu, co doprowadza do przyćmienia ich spojrzenia i zniweczenia ich marzeń – mówił Ojciec Święty.

Wcześniej Ojciec Święty Franciszek spotkał się z władzami kraju oraz z personelem medycznym i chorymi szpitala św. Ludwika.

– Trzeba przyjąć i podtrzymywać życie, jak to się dzieje na ostrym dyżurze szpitala, aby zostało potraktowane ze szczególnym współczuciem, rodzącym się z szacunku i umiłowania godności każdego człowieka – podkreślał papież Franciszek.

W przemówieniu do władz, społeczeństwa i korpusu dyplomatycznego Ojciec Święty mówił o znaczeniu dialogu międzyreligijnego w kraju, w którym ponad 90 procent ludności to buddyści. Zaapelował o przezwyciężenie wszelkich form nierówności jako warunku prawdziwej wolności.

– Trzeba zatem działać na rzecz tego, aby osoby i wspólnoty mogły mieć dostęp do edukacji, godnej pracy, opieki zdrowotnej, i aby w ten sposób osiągnęły niezbędne minimum utrzymania, umożliwiające integralny rozwój człowieka – tłumaczył Ojciec Święty.

Papież zaapelował do władz o zapewnienie ochrony kobietom i dzieciom, które są ofiarami przemocy, wyzysku i niewolnictwa. W tym roku obchodzona jest 30. rocznica Konwencji o Prawach Dziecka.

– Jesteśmy zaproszeni do refleksji, stanowczego, wytrwałego i pilnego działania na rzecz konieczności ochrony dobra naszych dzieci, ich rozwoju społecznego i intelektualnego. Dostępu do edukacji, a także ich rozwoju fizycznego, psychicznego i duchowego. Przyszłość naszych narodów jest w znacznej mierze związana z tym, w jaki sposób zapewnimy naszym dzieciom godną przyszłość – powiedział Papież.

Po oficjalnej ceremonii Papież udał się na spotkanie z najwyższym patriarchą buddyjskim. Zaznaczył, że wpisuje się ono w „proces wzajemnego szacunku i uznania”, zapoczątkowany przez jego poprzedników: papieża Pawła VI i św. Jana Pawła II. W piątek kolejny i ostatni dzień papieskiej pielgrzymki do Tajlandii. W sobotę Ojciec Święty uda się z trzydniową wizytą do Japonii.

TV Trwam News

drukuj