O multipleksie na spotkaniu rady KEP

Sprawa koncesji na multipleksie cyfrowym dla TV Trwam będzie jednym z punktów zaplanowanego na dziś w Częstochowie spotkania Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski.

Przypomnijmy księża biskupi już kilkakrotnie upomnieli się o miejsce dla tej katolickiej stacji na platformie cyfrowej.  Spotkanie rozpoczęło się o godz. 9:30 Mszą św. w kaplicy Cudownego Obrazu. Podczas Eucharystii ks. abp Wacław Depo, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu powiedział, że obecność Kościoła w mediach musi być zawsze na zasadach ewangelicznego światła i soli; winno nam zależeć, by nikt nie pozbawił się obecności w „zbawczej sieci” Chrystusa – powiedział ks abp.

We Mszy Św. uczestniczyli dyrektorzy katolickich rozgłośni radiowych w Polsce, którzy od wtorku brali udział w rekolekcjach pod hasłem „Wiara z twarzą i twarz z wiarą”.

W homilii metropolita częstochowski nawiązał do ogłoszonego przez Ojca Św. Benedykta XVI orędzia na 47. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Powiedział, że Ojciec Św. uwrażliwia nas na uważne rozeznanie, które byłoby połączone z otwartością na dialog i gotowością dawania świadectwa wierze; także po to, aby ukazać znaczenie i doniosłość religii w debacie publicznej i społecznej.

Ks. abp Wacław Depo zachęcił do uczynienia „sieci społecznościowych” prawdziwymi bramami prawdy i wiary, przez doświadczenie jej i doprowadzenie do spotkania z Chrystusem, który jest prawdą i Odkupicielem każdego człowieka.
W tym kontekście wskazał na zadanie katolickich mediów.

– Obecność Kościoła w środkach społecznego przekazu musi być zawsze na zasadach ewangelicznego światła i soli. Nie możemy zgodzić się na takie sposoby walki medialnej, która niszczy przeciwnika. Ewangelia jest zawsze zaadresowana do wolności i sumienia każdego człowieka. Jest propozycją spotkania z Jezusem. W Jego sieci zbawczej na czas pielgrzymowania przez ten świat i na życie wieczne. Winno nam zależeć, żeby nikt nie zginął i nie pozbawił się z własnego braku rozeznania obecności w tej sieci zbawczej Chrystusa na ziemi. Temu służy Kościół, jako dom i wspólnota wiary i modlitwy. Temu służą katolickie media – powiedział ks. abp Wacław Depo.

Ks. abp Wacław Depo – przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu powiedział, że nie przypadkowe jest właśnie to miejsce – Jasna Góra. W ostatnim czasie kaplica jak i sam obraz był szczególnie doświadczony poprzez atak nietolerancji religijnej różnych sił.  Jak dodaje ks. abp nie powinno zatem dziwić, że jednym z tematów będzie sprawa  koncesji dla TV Trwam.

Metropolita częstochowski tłumaczy, że pomimo trwania konkursu powtarzamy głos, który wybrzmiał poza ubieganiem się stacji o miejsce na MUX 1.

–  Zdajemy sobie sprawę, że konkurencyjność różnych stacji dla tego miejsca jest niejasna. Nie chcemy nikogo atakować, ale jednocześnie mamy prawo upomnieć się o naszą katolicką telewizję. Tymczasem mówi się o jakiejś takiej, wprost powiem, anonimowej stacji społeczno-religijnej, która miałaby otrzymać kanał na multipleksie. To nam jednak nie wystarcza, bo katolicy w imię wolności religijnej, a także osobistej mają prawo do takiego miejsca  powiedział ks. abp Wacław Depo.

Można powiedzieć, że Episkopat Polski stoi murem za tą stacją, bo wie, że to jest medium, które jest najbardziej skutecznym w ewangelizowaniu – powiedział ks. bp Adam Lepa, członek Rady ds. Środków Społecznego Przekazu.

Radio Maryja i TV Trwam realizują tę ideę, do której nawiązuje tegoroczny, ogłoszony przez Benedykta XVI dokument o mediach. Mówi o tym, że media są nie tylko narzędziami, środkami przekazu czy ewangelizowania, ale są miejscami dawania świadectwa. Dotyczy to zarówno TV Trwam jak i Radio Maryja. Media te nie tylko mówią o świadectwach, ale również je dają w postaci wypowiedzi ludzi z różnych środowisk. Ta ewangelizacja idzie naprawdę do przodu i jest bardzo skuteczna. To samo można powiedzieć o katechezie; nie tylko mówi się o katechezie, nie tylko zachęca się do niej, ale również się ją uprawia. Dlatego Episkopat nie może przejść obojętnie wobec zarzutów i staje w obronie – powiedział ks. bp Adam Lepa.

Przypomnijmy cały czas trwa akcja zbierania podpisów pod protestem do KRRiT przeciwko dyskryminacji TV Trwam.  Do dzisiaj policzono 2 mln 426 tys. 766 kopii podpisów.

Wypowiedź ks. abp. Wacława Depo:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl