fot. PAP

Nocne czuwanie w Narodowym Sanktuarium

Zakończyło się całonocne ekspiacyjne czuwanie na Jasnej Górze. Adorację rozpoczęła uroczysta Msza Św., po której wierni zaśpiewali wspólnie Apel Jasnogórski.

Definitor generalny zakonu Paulinów o. prof. Zachariasz Jabłoński. zwrócił uwagę na fakt, że wizerunek Jasnogórskiej Pani szanowali nawet wszyscy zaborcy.

Ojciec Paulin dodał, że próba zniszczenia obrazu Czarnej Madonny to nie przypadek, jeżeli patrzymy na to w szerszej perspektywie. Zwraca uwagę na to że antyklerykalizm w Polsce jest bardzo brutalny i formuje pewne postawy, propozycji odejścia od Ewangelii.

Wśród Polaków powstała także inicjatywa aby za pośrednictwem Radia Maryja czy TV Trwam uczestniczyć do 18 grudnia w Apelu Jasnogórskim. O. Zachariasz Jabłoński zachęca również do podjęcia adopcji duchowej.

– Adopcję duchową podejmujemy  za kogoś kogo znamy, kto się zagubił, stracił łaskę wiary albo ją lekceważy. Chcemy wyprosić mu łaskę nawrócenia, odnowienia. Nasza maryjność jest zagrożona. My tylko prosimy, by Matka Boska za nas wszystko robiła, t rzadko mówimy: „uczyń mnie narzędziem tego działania, tego zmagania w konfrontacji zła z dobrem” – powiedział  o. Zachariasz Jabłoński.

W najbliższą sobotę w Bazylice Św. Brygidy odbędzie się nabożeństwo wynagradzające za akt świętokradztwa, jaki dokonał się w Narodowym Sanktuarium.  Poprzedzi je Eucharystia o godz. 15.00. Zaraz po Mszy św. przejdzie Marsz Pokutny.

Do modlitwy ekspiacyjnej wezwał metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo.

 

RIRM

 

 

drukuj