Niech Bóg błogosławi Afrykę!

Ojciec Święty Benedykt XVI rozpoczął pielgrzymkę na Czarny Ląd

– Wobec wykorzystywania ludzi, cierpienia, przemocy, ubóstwa czy nadużywania władzy chrześcijanie nie mogą pozostać milczący, lecz muszą swoim światłem rozświetlać ciemności ludzkiego serca – mówił Benedykt XVI, witając Kamerun i całą Afrykę. Celem papieskiej pielgrzymki jest przekazanie biskupom Czarnego Lądu „Instrumentum laboris” II Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Afryki, które jesienią odbędzie się w Watykanie, ale – jak podkreślił Ojciec Święty – jego pragnieniem jest przede wszystkim przynieść słowa nadziei i pociechy oraz umocnić braci i siostry w wierze.

Kilkanaście minut przed godziną 16.00 samolot z Papieżem na pokładzie wylądował na lotnisku w Jaunde. Na powitanie Następcy św. Piotra przybyły ogromne rzesze Kameruńczyków wraz z pracującymi tam misjonarzami, prawie wszyscy biskupi kontynentu, władze państwowe na czele z prezydentem kraju Paulem Biya.

Na pokład samolotu wsiedli najpierw ks. abp Antonio Ariotti, nuncjusz apostolski, oraz prezydent kraju i jeszcze raz zaprosili Ojca Świętego, by wszedł na kameruńską ziemię. Po odśpiewaniu hymnu państwa watykańskiego i Kamerunu prezydent kraju powitał oficjalnie Benedykta XVI. W przemówieniu przypomniał główny cel papieskiej wizyty, jakim jest przekazanie biskupom dokumentu roboczego na synod, podczas którego zostaną poruszone zagadnienia pojednania, sprawiedliwości i pokoju. Zwrócił uwagę na znaczenie działalności Kościoła, który odpowiada na potrzeby narodu kameruńskiego – przyczynia się do budowania demokracji i postępu społecznego. Jak podkreślił prezydent, Afrykańczycy szczególnie dziękują za przygotowanie II Synodu dla Afryki, który pozwoli spojrzeć na cierpiących z powodu chorób i niesprawiedliwości i pomoże z nadzieją patrzeć w przyszłość.
W swoim przemówieniu powitalnym Ojciec Święty przypomniał pielgrzymkę Sługi Bożego Jana Pawła II oraz poruszył najważniejsze problemy, z jakimi boryka się nie tylko Kamerun, ale i cały kontynent, dając tym samym wyraz, że nieobce mu są troski ludzi tam żyjących. Jak zauważył Benedykt XVI, Afryka cierpi nieproporcjonalnie. Coraz więcej ludzi cierpi z powodu głodu, ubóstwa czy chorób, zwłaszcza AIDS. Błagają oni o pojednanie, sprawiedliwość i pokój, co ofiaruje im Kościół. – Nie nowe formy ucisku gospodarczego czy społecznego, ale chwalebną wolność dzieci Bożych. Nie narzucanie wzorców kulturowych negujących prawo do życia nienarodzonych, ale czystą, uzdrawiającą wodę Ewangelii życia. Nie gorzką rywalizację różnych grup etnicznych czy religijnych, ale sprawiedliwość, pokój i radość królestwa Bożego, które Paweł VI stosownie nazwał cywilizacją miłości – powiedział Ojciec Święty.
Papież wyraził także wdzięczność dla Kamerunu, że przyjął tysiące uchodźców uciekających przed wojną i przemocą. Jak podkreślił, ten kraj cieszy się nie tylko pokojem, ale także opowiada się jasno za życiem, broni dzieci poczętych, swoje spory rozwiązuje na drodze dialogu. Ojciec Święty zauważył, że Kamerun jest miniaturą Afryki, bo żyje w nim około 200 plemion, które potrafią żyć w zgodzie, za co trzeba Bogu dziękować. – Modlę się, by Kościół, tutaj i w całej Afryce, mógł nadal wzrastać w świętości, w służbie pojednania, w sprawiedliwości i w pokoju – dodał Benedykt XVI, prosząc także o modlitwę w swojej intencji. – Niech Bóg błogosławi Kamerun! I niech Bóg błogosławi Afrykę! – zakończył.
Po ceremonii powitania Ojciec Święty samochodem panoramicznym pokonał prawie 20 km przystrojonej odświętnie trasy i udał się do nuncjatury apostolskiej, która do piątku będzie pełniła rolę papieskiej rezydencji. Na dziś zaplanowano najpierw Eucharystię, potem spotkanie z prezydentem kraju, a następnie z miejscowym Episkopatem.
Ceremonię powitania transmitowały Radio Maryja i Telewizja Trwam.

Maria Popielewicz
drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl