PAP/Leszek Szymański

Na warszawskim Wilanowie otwarto w czwartek Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia

W czwartek z udziałem wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego, metropolity warszawskiego ks. kard. Kazimierza Nycza i dziennikarzy otwarto Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

 

Muzeum można zwiedzać od soboty od godz. 10.00.

„To jest muzeum, w którym przemawiają przede wszystkim sami jego bohaterowie. Sami wprowadzają widza, aby pociągnąć go dalej” – mówił podczas otwarcia dyrektor instytucji Marcin Adamczewski.

Zwrócił uwagę, że myślą przewodnią ekspozycji jest zdanie „Wszystko co Polskę stanowi”, które wypowiedział Jan Paweł II w 1979 r. na placu Zwycięstwa w Warszawie.

„Wybrałem właśnie to zdanie, a nie słynne do Ducha Świętego, ponieważ chcieliśmy przez pryzmat tych wielkich postaci pokazać Polskę w latach 1991-2005” – wyjaśnił Marcin Adamczewski.

Ekspozycja ma charakter multimedialny. W każdej części słychać głos lub widać obraz z nagraniem jednego z bohaterów, których przeplatające się losy pokazane są równolegle.

Charakter ten widać choćby w pokoju zwiedzania, poświęconym dzieciństwu ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i jego dorastaniu w zaborze rosyjskim. Autorzy ekspozycji wyeksponowali powiększoną fotokopię świadectwa chrztu przyszłego prymasa, napisaną po rosyjsku i podpisaną – po polsku – przez ojca ks. kard. Wyszyńskiego. Ponadto napisy na ścianach, oznaczające nazwy miejscowości, z którymi związany był młody prymas, są tak zrobione, że zależnie od kąta patrzenia na nie są napisane po polsku lub po rosyjsku.

Poszczególne pokoje – strefy muzeum – oddzielają ściany akustyczne, by odgłosy z jednego pokoju nie zakłócały dźwięków w innych. W sekcji „Dialog” na jednej ze ścian pokazywany jest np. Wiesław Gomułka nazywający prymasa „nieodpowiedzialnym pasterzem”, na drugiej, jakby odpowiadający mu swoim przemówieniem, ks. kard. Wyszyński mówiący o „potrzebie miłości własnego państwa”.

Kolejne pokoje, jak „Matka”, „Pokój łez”, „Kraków”, „Zło dobrem zwyciężaj” przesycone są symbolami, które wspólnie z muzyką, archiwalnymi nagraniami, światłem czy z eksponowanymi pamiątkami tworzą wielowątkową rzeczywistość skłaniającą do refleksji.

„Chcemy wielowarstwowo pokazywać, zwłaszcza młodym ludziom, kontekst danego aspektu życia naszych bohaterów” – wyjaśnił dyrektor muzeum.

Odwiedzający muzeum dziennikarze i goście mocno przeżyli zwłaszcza salę „Urbi et Orbi”, która pokazuje ostatnie chwile pontyfikatu Jana Pawła II.

„Muzeum zaskakuje rozwiązaniami formalnymi i kreatywnością zespołu je tworzącego. Udało się połączyć tu tyle funkcji jednocześnie: symboliczną, estetyczną, poznawczą. Ma przesłanie ponadczasowe” – zauważył minister Piotr Gliński po obejrzeniu wystawy.

Poruszenia nie krył również ks. kard. Kazimierz Nycz.

„Muzeum eksponuje mocno to, czego chcieli nas nauczyć i co nam chcieli zostawić ks. kard. Wyszyński oraz Jan Paweł II” – powiedział.

Zwrócił uwagę, że otwarcie muzeum zbiega się z obchodzonym w tym roku stuleciem urodzin Jana Pawła II i z nadchodzącą beatyfikacją ks. kard. Wyszyńskiego.

„Udało się tu nie tylko pokazać, jak ich drogi się łączyły, ale też, jak pontyfikat Jana Pawła wypływał z posługi prymasa. Można powiedzieć, że w jakimś sensie powołanie Jana Pawła II na Piotra naszych czasów było nie tylko zakorzenione w polskości, ale też w nauczaniu i stylu posługi prymasa Wyszyńskiego” – powiedział metropolita warszawski.

Pierwsi goście indywidualni mogą zwiedzać muzeum od soboty. Będzie ono czynne codziennie od 10.00 do 18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.00) z wyjątkiem wtorków.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl